Քաղաքում թատերական նոր ազդագիրը հուշում է, որ թատերական կյանքում նոր աշխուժություն է սպասվում: Ապրիլի 8-ից 17-ը կանցկացվի մոնոներկայացումների «Արմմոնո» միջազգային թատերական 7-րդ փառատոնը:
Հայաստան, Ռուսաստան, Ուկրաինա, Լեհաստան, Գերմանիա, Ֆրանսիա, ԱՄՆ, Կամերուն, Մեծ Բրիտանիա: Այս ինը երկրի դերասանները հայ հանդիսատեսի համար կստեղծեն մոնոներկայացուների «յուրօրինակ հրավառություն»:
Ինչպես Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց փառատոնի գլխավոր համակարգող Մանե Մկրտչյանը, փառատոնը կբացվի Հովհաննես Բաբախանյանի «Կանտրաբաս» մոնոներկայացմամբ` Պատանի հանդիսատեսի թատրոնում: Ներկայացումները կցուցադրվեն նաև Թատերական գործիչների միությունում և մեկ ներկայացում Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնում: Բացման արարողությունը կլինի հրավիրատոմսերով, իսկ ներկայացումների մուտքն ազատ է լինելու:
Մանե Մկրտչյանը ասաց նաև, որ այս տարի առաջին անգամ «Արմմոնոն» ապրիլի 13-ից կանցկացվի նաև Կապանում, որտեղ այդ օրը տեղի կունենա Կապանի` Ալ. Շրիվանզադեի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի նորակառույց շենքի բացման արարողությունը:
Նշենք, որ «Արմմոնո» միջազգային թատերական փառատոնն առաջին անգամ տեղի է ունեցել 2003 թ.-ի սեպտեմբերի 24-ից 30-ը:

8-17 апреля в Ереване пройдет 7-ой международный театральный фестиваль монопредставлений «Арммоно», в котором примут участие актеры театров России, Украины, Польши, Германии, Франции, США, Камеруна и Великобритании.
Как сообщила корреспонденту Panorama.am главный координатор фестиваля Манэ Мкртчян, фестиваль откроется монопредставлением Ованнеса Бабаханяна «Контрабанда» в Театре юного зрителя.
Согласно источнику, представления пройдут в том числе в Союзе театральных деятелей, а одно представление будет показано в русском драматическом театре имени Станиславского.
Отметим, что церемония открытия фестиваля пройдет по пригласительным билетам, а вход для представлений будет бесплатным.
М. Мкртчян сообщила, что в этом году впервые с 13 апреля фестиваль «Арммоно» пройдет в Капане (Сюникская область), где в указанный день состоится церемония открытия нового здания драматического театра имени Ширванзаде.
Добавим, что международный театральный фестиваль «Арммоно» впервые прошел 24-30 2003 года.