ԹՈՒՐՔ ՆԱԽԱՐԱՐԸ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԿՈՉ Է ԱՆՈՒՄ
Թուրքիայի մշակույթի նախարար Էրթուղրուլ Գյունայը Hurriyet թերթի հետ զրույցում կոչ է արել Հայաստանին համագործակցել Անիի ավերակների վերանորոգման աշխատանքներն իրականացնելու գործում: «Հայաստանն ու Թուրքիան պետք է համագործակցեն Անիի ավերակների վերականգնման աշխատանքներն իրագործելու ուղղությամբ» - , նշել է նախարարը, հավելելով, որ ողջունելի կլիներ նմանա մշակութային միջոցառումների ծրագրի կազմակերպումը նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև:
Աշխատանքները սկսվելու են Անի քաղաքի տաճարից, որի վերակառուցմանը կօժանդակի նաև Հուշարձանների համաշխարհային հիմնադրամը: Նախարարի հավաստմամբ, հայ փորձագետներն արդեն մասնակցել են ծրագրի իրականացմանը նվիրված քննարկումներին:
Մշակույթի նախարարը անդրադարձել է նաև հայ-թուրքական հարաբերություններում հավանական առաջընթացին և նշել, որ հնարավոր չէ Կովկասում խաղաղություն հաստատել, անտեսելով Ադրբեջանը: «Մենք չպետք է անտեսենք ադրբեջանցիներին` հարաբերություններ հաստատելով հայերի հետ», - ասել է նա:
Այնուամենայնիվ, Գյունայը բարձր է գնահատել մշակույթի դերակատարությունը քաղաքական դժվարին խնդիրներում համաձայնության գալու մեջ: Այդ գործընթացի շրջանակում կարևորում է թուրք հայտնի դաշնակահար Իդիլ Բիրեթի մոտագա համերգը Երևանում, դիտարկելով այն որպես երկու երկրների միջև երկխոսությանը խթանող քայլ Թուրքիայի կողմից:
Թուրք նախարարն իր բացասական վերաբերմունքն է հայտնել նաև վերջին ժամանակներս Թուրքիայում գտնվող հայկական պատմական բնակավայրերի անվանումների թուրքացման առնչությամբ և ասել: «Անիմաստ եմ համարում պատմական բնակավայրերի անվանափոխությունները: Հին անվանումների պահպանումը վտանգ չեն ներառում իրենց մեջ», - նշել է նախարարը:

Министр культуры Турции призывает Армению к сотрудничеству
Министр культуры и туризма Турции Эртугрул Гюнай призвал Армению к сотрудничеству в деле по проведению восстановительных работ руин исторического города Ани. Об этом министр культуры Турции сообщил газете “Hurriyet”.
“Армения и Турция должны сотрудничать в проведении восстановительных работ руин Ани”, - отметил министр и добавил, что организация программы подобных культурных мероприятий между Арменией и Азербайджаном также бы приветствовалась.
Согласно источнику, работы начнутся с храма города Ани, восстановлению которого будет содействовать также Всемирный фонд памятников. По убеждению министра культуры соседней страны, армянские эксперты приняли участие в обсуждениях, посвященных реализации программы.
Он также коснулся возможного прогресса в армяно-турецких отношениях и отметил, что невозможно установить мир на Кавказе, игнорируя Азербайджан. “Мы не должны игнорировать азербайджанцев, устанавливая отношения с армянами”, - сказал он.
Тем не менее, Гюнай высоко оценил роль культуры в том, чтобы прийти к соглашению в сложнейших политических вопросах. В рамках этого процесса он придал важность ближайшему концерту знаменитого турецкого пианиста Идила Бирета в Ереване, рассматривая это как способствующий со стороны Турции шаг для диалога между двумя странами.
Турецкий министр выразил также свое негативное отношение к переименованию находящихся на территории Турции армянских исторических сел на турецкий лад. “Считаю бессмысленным переименование исторических сел. Сохранение старых названий не содержит себе опасность”, - отметил министр.