ԹՈՒՐՔ ՆԱԽԱՐԱՐԸ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԿՈՉ Է ԱՆՈՒՄ
Թուրքիայի մշակույթի նախարար Էրթուղրուլ Գյունայը Hurriyet թերթի հետ զրույցում կոչ է արել Հայաստանին համագործակցել Անիի ավերակների վերանորոգման աշխատանքներն իրականացնելու գործում: «Հայաստանն ու Թուրքիան պետք է համագործակցեն Անիի ավերակների վերականգնման աշխատանքներն իրագործելու ուղղությամբ» - , նշել է նախարարը, հավելելով, որ ողջունելի կլիներ նմանա մշակութային միջոցառումների ծրագրի կազմակերպումը նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև:
Աշխատանքները սկսվելու են Անի քաղաքի տաճարից, որի վերակառուցմանը կօժանդակի նաև Հուշարձանների համաշխարհային հիմնադրամը: Նախարարի հավաստմամբ, հայ փորձագետներն արդեն մասնակցել են ծրագրի իրականացմանը նվիրված քննարկումներին:
Մշակույթի նախարարը անդրադարձել է նաև հայ-թուրքական հարաբերություններում հավանական առաջընթացին և նշել, որ հնարավոր չէ Կովկասում խաղաղություն հաստատել, անտեսելով Ադրբեջանը: «Մենք չպետք է անտեսենք ադրբեջանցիներին` հարաբերություններ հաստատելով հայերի հետ», - ասել է նա:
Այնուամենայնիվ, Գյունայը բարձր է գնահատել մշակույթի դերակատարությունը քաղաքական դժվարին խնդիրներում համաձայնության գալու մեջ: Այդ գործընթացի շրջանակում կարևորում է թուրք հայտնի դաշնակահար Իդիլ Բիրեթի մոտագա համերգը Երևանում, դիտարկելով այն որպես երկու երկրների միջև երկխոսությանը խթանող քայլ Թուրքիայի կողմից:
Թուրք նախարարն իր բացասական վերաբերմունքն է հայտնել նաև վերջին ժամանակներս Թուրքիայում գտնվող հայկական պատմական բնակավայրերի անվանումների թուրքացման առնչությամբ և ասել: «Անիմաստ եմ համարում պատմական բնակավայրերի անվանափոխությունները: Հին անվանումների պահպանումը վտանգ չեն ներառում իրենց մեջ», - նշել է նախարարը:

The Minister of Culture of Turkey Ertugrul Gyunay calls on Armenia to cooperate with Turkey to recover the ruins of Ani ancient city. “Armenia and Turkey should cooperate in the activities of recovering Ani,” said the Minister and added that it would be better for Armenia and Azerbaijan to find such ways of communication also.
The recovering activities start from the temple of Ani city supported by the World Fund of Monuments. According to the minister Armenian experts have already taken part in the discussions on the current issue.
Regarding the Armenian-Turkish relations the Minister of Culture has notified that it is impossible to establish stability and peace in Caucasus ignoring Azerbaijan. “We should not ignore the Azerbaijani by normalizing relations with Armenia,” said the Turkish Minister.
Note that recently Armenian historic monuments in Turkey are being renamed into Turkish names and the Minister expressed his negative approach to this fact. “I don’t think that it is right to rename historic monuments. There is nothing dangerous to keep them as they used to,” he said.