ԱՄՆ-ում գրանցվել է Aգրիպից (խոզի գրիպ` H1N1) վարակված երկրորդ մարդու մահվան դեպքը: Ռուսական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ, Տեխասի հասարակական առողջապահական բաժանմունքի տվյալների համաձայն, դեպքը տեղի է ունեցել Տեխաս նահանգի Կամերոն շրջանում: Բաժանմունքի կայքում նշված է եղել, որ Կամերոնում ապրող այդ հիվանդությամբ տառապող կինը մահացել է շաբաթվա սկզբին:
Մինչ օրս, խոզի գրիպից գրանցված մահվան միակ դեպքը եղել էր 23-ամսեկան երեխայի մահը, ում ծնողները Մեքսիկայից էին եկել: Տեղական իշխանությունը խոզի գրիպը սովորական սեզոնային գրիպից վտանգավոր չի համարում: Ամեն տարի սեզոնային գրիպով վարակվում են 30 մլն ամերիկացիներ (բնակչության տասը տոկոսը): 30 մլն սեզոնային գրիպով վարակվածներից 36 հազարը, սովորաբար, մահանում են, իսկ 200 հազարը` հիվանդանոց ընկնում:
«ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ, նախօրեի դրությամբ ԱՄՆ-ի 38 նահանգում Aգրիպով (խոզի գրիպ` H1N1) վարակվածների թիվը 403-ի է հասել:

ВОЗ направит препарат Tamiflu против вируса A/H1N1в 72 страны
Всемирная организация здравоохранения направит препарат Tamiflu в 72 страны, где были зафиксированы случаи заражения вирусом A/H1N1, включая Мексику. Средства, имеющего доказанную эффективность при лечении гриппа, хватит для лечения 2,4 миллиона человек, сообщает Reuters со ссылкой на официального представителя ВОЗ Фаделу Шаиб.
Кроме того, ВОЗ отказалась от прежнего названия "свиной грипп", поскольку оно вводит в заблуждение. По мнению ученых, употребление в пищу свинины не может стать причиной заболевания вирусом H1N1, вирус-мутант передается воздушно-капельным путем.
ВОЗ также собирается восполнить местные запасы лекарства в шести регионах на случай возможных вспышек вируса A/H1N1.
Напомним, по уточненным данным, количество подтвержденных случаев заболевания людей гриппом A/H1N1 достигло 1490 в 23 странах мира, число случаев с летальным исходом возросло до 30.
Ранее ВОЗ повысила степень угрозы пандемии данного вируса гриппа с четвертого до пятого уровня (по шкале из шести степеней).