Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության գրադարանը ունեցավ իր էլեկտրոնային քարտագրացուցակը, որտեղ տրված է առկա գրականության համառոտ բնութագրումը: Այս մասին հայտնեցին ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Քարտագրացուցակը կազմված է բաժիններից և ենթաբաժիններից, մասնավորապես` Քաղաքականություն և քաղաքական գիտություններ, Միջազգային հարաբերությունների տեսություն, Միջազգային հարաբերությունների և արտաքին քաղաքականության պատմություն, Դիվանագիտություն, Միջազգային կազմակերպություններ, Արդի գլոբալ հիմնախնդիրներ, Միջազգային հակամարտություններ, Ռուսաստան և ԱՊՀ, Քաղաքագիտություն, Ներքին իրավիճակ, Ներքին քաղաքականություն, Աշխարհաքաղաքականություն, Հոգեբանություն, Պատմություն, Փիլիսոփայություն, Կրոն և այլն: Առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությանը վերաբերող գրականությունը:
Էլեկտրոնային քարտագրացուցակի ստեղծման նպատակն է դյուրին դարձնել անհրաժեշտ գրականության որոնումը, գրադարանը մատչելի դարձնել հանրապետության բնակչության լայն շերտերի համար:
Էլեկտրոնային քարտագրացուցակի հասցեն է` mfa.nk.am/lib:

У библиотеки Министерства иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики появился электронный каталог, в котором дана аннотация имеющейся литературы.
Каталог разбит на разделы и подразделы, в частности: политика и политические науки, теория международных отношений, история международных отношений и внешней политики, дипломатия, международные организации, глобальные проблемы современности, международные конфликты, Россия и СНГ, политология, внутреннее положение, внутренняя политика, геополитика, психология, история, философия, религия и др. Особое место занимает литература об азербайджано-карабахском конфликте.
Как сообщили в пресс-службе МИД НКР, цель создания электронного каталога – упростить поиск нужной литературы, сделать доступной библиотеку для широких слоев населения республики.
Адрес электронного каталога: mfa.nk.am/lib.