Բաքուն չի կարողանում դուրս գալ շոկից. Ալիեվը փնտրում եվ չի գտնում պատասխան սեփական ժողովրդին
Մայիսի 7-ին Չեխիայի մայրաքաղաք Պրահայում Եվրոմիության Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը բուռն արձագանքներ առաջացրեց:
Հանդիպումից անմիջապես հետո ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հայտարարեցին իրենց գոհունակության մասին, իսկ ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը հայտարարեց, որ հայկական կողմը պրահյան հանդիպումը գնահատում է օգտակար: «Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ բանակցությունները, որ տեղի ունեցան Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև ԵՄ Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովի շրջանակներում, անցան դժվար: Կողմերի մոտ կան բազում տարակարծություններ: Յուրաքանչյուրը տանում է իր գիծը և միևնույն հարցին արձագանքում է յուրովի»,- երեկ «Էխո-Մոսկվիին» հայտարարել է Ֆրանսիայի արտգործնախարար Բերնարդ Քուշները:
«Այն, որ երկու կողմն էլ այսօր ներկա է Պրահայում վկայում է այն մասին, որ նրանք համագործակցում են և հակամարտության կարգավորումը տեղի կունենա, բայց ոչ այսօր», - հայտարարել է Եվրոմիության գլխավոր հանձնակատար Խավիեր Սոլանան:
«Մոսկվան լավատեսորեն է նայում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը»,- այսօր հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Ս. Լավրովը:
Իսկ պաշտոնական Բաքուն լռում է և ոչ մի կերպ չի մեկնաբանում պրահյան հանդիպումը: Սա վկայում է այն մասին, որ կամ Բաքվում դժգոհ են բանակցությունների արդյունքից, կամ չեն գտնում համապատասխան ձևակերպումներ սեփական ժողովրդին ազնվորեն ներկայացնելու ստեղծված իրավիճակը:
Փոխարենը ադրբեջանական լրատվամիջոցները, աղավաղելով փաստերը, հուսահատ փորձեր են անում տեղեկատվական դաշտում քողարկել սեփական իշխանություների ձախողումներ: Նրանք մեկը մյուսին հերթ չտալով հաղորդում են, թե իբր համաձայնություն է կայացվել այսպես կոչված 2004թ. «Պրահյան սկզբունքներ» շուրջ: Իրականում, սակայն, հակամարտության կարգավորման հիմնարար սկզբունքները, դրանք ազգերի ինքնորոշման, տարածքային ամբողջականության և ուժի չկիրառման սկզբունքներն են, որոնք ամրագրվել են նախ 2007թ. Մադրիդում, այնուհետև նախորդ տարեվերջին Հելսինկիում ԵԱՀԿ գագաթաժողովի ժամանակ ընդունված հայտարարությամբ: Այս սկզբունքների համադրումը բանակցային գործընթացում ենթադրում է նախևառաջ ԼՂՀ ինքնորոշման իրավունքի ամրագրում` առանց օրակարգի սահմանափակման` ընդհուպ մինչև տարանջատում և փաստացի անկախության ճանաչում:

Баку не может выйти из шока: Алиев ищет и не может найти ответа собственному народу
Встреча президентов Армении и Азербайджана, прошедшая 7 мая в Праге в рамках саммита Евросоюза “Восточное партнерство”, вызвала бурные реакции.
Сразу после встречи сопредседатели Минской группы ОБСЕ заявили о своем удовлетворении, а пресс-служба президента РА распространила сообщение, что армянская сторона оценивает пражскую встречу полезной.
“Переговоры по Нагорному Карабаху в Праге на саммите ЕС “Восточное партнерство” между президентами Армении и Азербайджана Сержем Саргсяном и Ильхамом Алиевым шли трудно. Есть много недопонимания между сторонами. Каждый ведет свою линию и на одни и те же сюжеты реагирует по-разному”, - заявил министр иностранных дел Франции Бернар Кушнер в интервью радиостанции “Эхо Москвы”.
“То, что обе стороны присутствовали сегодня в Праге, свидетельствует о том, что они сотрудничают и разрешение конфликта будет достигнуто, но не сегодня”, - сказал Верховный комиссар Евросоюза по внешней политике Хавьер Солана.
“Москва с оптимизмом смотрит на урегулирование нагорно-карабахского конфликта” ,- заявил сегодня министр иностранных дел РФ Сергей Лавров.
А официальный Баку молчит и никак не комментирует пражскую встречу. Это свидетельствует о том, что либо в Баку недовольны результатами переговоров, либо не находят соответствующих формулировок для того, чтобы честно представить собственному народу сложившуюся ситуацию.
Вместо этого, азербайджанские СМИ, искажая факты, делают отчаянные попытки замаскировать в информационном поле провалы собственных властей. Не давая очереди друг другу, они передают, якобы достигнуто соглашение вокруг так называемых “Пражских принципов” 2004 года. На самом деле, однако, основные принципы урегулирования конфликта это принципы права народов на самоопределение, территориальной целостности и неприменения силы, которые закреплены в заявлении, принятым в 2007 году в Мадриде, а после и в ходе саммита ОБСЕ, прошедшего в конце 2008 года в Хельсинки.
Сопоставление указанных принципов в переговорном процессе в первую очередь предполагает закрепление права на самоопределение Нагорного Карабаха, без ограничений повестки, вплоть до отделения и правового закрепления фактической независимости.