Նախօրեին «Նաիրիտ» գործարանում տեղի ունեցած պայթյունների հետևանքով տուժածներից միայն մեկն է շարունակում բուժում ստանալ: Այս մասին Panorama.am-ին ասաց «Էրեբունի» Բժշկական կենտրոնի գործադիր տնօրեն Արթուր Ռոստոմյանը: Նրա խոսքով, տուժածները դեպքից անմիջապես հետ ԲԿ-ում ամբուլատոր բուժում են ստացել, միայն մեկ տուժածն է վիրահատական միջամտության կարիք ունեցել: «Այժմ նրա առողջական վիճակը բարվոք է: Հիվանդին հենց այսօր էլ կարող ենք դուրս գրել: Նրա ձեռքի ջլերն էին կտրված, վիրահատություն է իրականացվել, լավ է անցել, այնպես որ, հիվանդի առողջական վիճակը կարելի է բավարար գնահատել»,-ասաց Ա. Ռոստոմյանը:
Ըստ նրա, հիվանդը ԲԿ-ից դուրս գրվելուց հետո, անպայման, ամբուլատոր բուժում պետք է ստանա:
ԲԿ-ի գործադիր տնօրենը նշեց, որ մյուս 7 տուժածների մոտ կյանքին սպառնացող ոչ մի խնդիր չի եղել: Նրանք մեկ-երկու ժամ թթվածնային բուժում են ստացել, ապա տուն գնացել:
Ա. Ռոստոմյանը հավաստում է, պայթյունի հետևանքով թունավորման դեպքեր չեն գրանցվել:
Հիշեցնենք, որ «Նիրիտ» գործարանում առաջին պայթյունը գրանցվել է 18:30-ի սահմաններում, երկրորդը՝ րոպեներ անց: Սակայն հրդեհը մարելուց հետո՝ ժամը 20-ի սահմաններում գրանցվել է ևս մեկ պայթյուն:

Один из пострадавших от взрыва на заводе “Наирит” пока находится в больнице
Один из пострадавших в результате взрыва, произошедшего накануне на химзаводе “Наирит”, в настоящее время продолжает получать лечение. Об этом корреспонденту Panorama.am сказал исполнительный директор медицинского центра “Эребуни” Артур Ростомян.
По его словам, сразу после происшествия пострадавшие получили амбулаторное лечение в медцентре, и только один из них нуждался в хирургическом вмешательстве. “Сейчас состояние его здоровья нормальное. Больного можно выписать уже сегодня. У него были разорваны сухожилия на руке, была проведена операция, которая прошла хорошо, так что состояние здоровья больного можно оценить как удовлетворительное”, - сказал исполнительный директор медцентра.
Он также отметил, что жизни остальных семерых пострадавших ничего не угрожает. В течение одного-двух часов они получили кислородное лечение, после чего ушли домой.
А. Ростомян уверяет, что случаев отравлений в результате взрыва зарегистрировано не было.
Напомним, что первый взрыв на заводе “Наирит” был зарегистрирован около 18:30, а второй - спустя несколько минут, однако после тушения пожара (приблизительно в 20:00) произошел еще один взрыв.
В результате взрывов скончались 4 сотрудника завода “Наирит”, телесные повреждения получили 8 человек.