«Նաիրիտ» ՓԲԸ-ում տեղի ունեցած պայթյունի ու հրդեհի հետևանքնով վնասակար նյութերի, այդ թվում` քլորոպրենի, ազատ քլորի, օրգանական լուծիչների, շմոլ գազի, նավթային ածխաջրածինների, ացետիլենի առկայությունը օդում չի գերազանցում սահմանային թույլատրելի քանակությունը: Այս մասին Panorama.am-ին ասաց առողջապահության նախարարության պետական հիգիենիկ հակահամաճարակային տեսչության (ՊՀՀ) պետ Արտավազդ Վանյանը: Նրա խոսքերով, «Նաիրիտ»-ում տեղի ունեցած վթարից հետո բնակչության պաշտպանության և կանխարգելիչ միջոցառումներ իրականացնելու նպատակով նախարարության ՊՀՀ տեսչության կողմից կազմակերպվել են լաբորատոր փորձաքննություններ գործարանի ցանկապատից դուրս, ինչպես նաև` բնակելի գոտում` բնակչության առողջության համար հնարավոր վնասակար նյութեր հայտնաբերելու նպատակով:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 14-ին տեղի ունեցած վթարի հատևանքնով զոհվել է 4 աշխատող, մեխանիկական վնասվածքներ են ստացել 4-5 անձ, որոնցից 2-ը հոսպիտալացվել են «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն և, անհրաժեշտ օգնություն ստանալուց հետո, դուրս գրվել: Մյուսները տեղում ստացել են անհրաժեշտ բժշկական օգնություն, հոսպիտալացման կարիք չի եղել:

Наличие вредных веществ в воздухе в результате произошедшего взрывов и пожаров на химзаводе “Наирит” таких, как хлоропрен, свободный хлор, органические растворители, угарный газ, нефтеуглеводороды, ацетилен, не превышает предельно допустимое количество. Об этом корреспонденту Panorama.am сказал начальник Инспекции государственного гигиенического и противоэпидемического надзора Министерства здравоохранения Армении Артавазд Ванян.
По его словам, после произошедшей на “Наирите” аварии, в целях проведения защитных и профилактических мероприятий Инспекция Минздрава организовала лабораторные исследования за пределами завода, а также в жилой зоне для обнаружения возможных вредных веществ опасных для здоровья населения.
Напомним, что в результате произошедшей 14 мая аварии на заводе “Наирит” скончались 4 сотрудников, механические повреждения получили 4-5 человек, двое из которых были госпитализированы в медицинский центр “Эребуни” и после получения необходимой помощи выписаны из больницы. Остальные на месте получили необходимую медицинскую помощь, необходимости в их госпитализации не было.