ՇԱՌԼ ԱԶՆԱՎՈՒՐՆ ԱՅՍՕՐ ՏՈՆՈՒՄ Է ԻՐ 85-ԱՄՅԱԿԸ
Աշխարհահռչակ ֆրանսիահայ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը` Շահնուր Վաղինակ Ազնավուրյանն այսօր բոլորում է իր 85 տարին: Նա ծնվել է Փարիզում, հայ գաղթականի ընտանիքում: Ազնավուրի ընտանիքն ապրում էր երաժշտության, թատրոնի և պոեզիայի միջավայրում: Ապրում է Շվեյցարիայում, բայց նախկինի պես շարունակում է իրեն հայ և ֆրանսիացի համարել: Նա հայտնի է ոչ միայն Ֆրանսիայում ու Հայաստանում, այլ ողջ աշխարհում:
Միջազգային հանրությանը առավել հայտնի են նրա` « Հավերժական սեր», «Մայրիկ», «Դեռ երեկ», «Իզաբելլա», «Ինչպես ասում են», «Ավե Մարիա», «Երիտասարդություն», «Երկու կիթառ» և այլ կատարումները: «Ես ոչ ոքին չեմ նվիրում իմ երգերը: Ոչ Էդիտ Պիաֆին, ոչ իմ կնոջը, ոչ երեխաներիս: Երբեք… Իմ երգերը իմ կյանքի մի ուրիշ մասն են: Իմ անձնական կյանքը մի բան է, իսկ իմ աշխատանքը` այլ»,-մի առիթով ասել է երգիչը: Նա շուրջ 70 տարի էստրադայում է:
Նա մեծ հաջողություններ ունի նաև կինոյում, պարբերաբար նկարահանվել է տարբեր ֆիլմերում` ընդհանուր առմամբ մոտ 60 ֆիլմ` «Փարիզը և օգոստոսը», «Փարիզ», «Չինացի», «Կրակեք դաշնակահարին» և այլն: Նա նաև սցենարների հեղինակ է: Սակայն սրանց շարքում հատուկ տեղ է զբաղեցնում 2002-ին նկարահանված Հայոց Ցեղասպանությանը նվիրված Ատոմ Էգոյանի «Արարատ» ֆիլմը, որտեղ երևում է Ազնավուրի դերասանական ողջ տաղանդը:
Մինչ օրս նա ստեղծել է մոտ 1000 երգ, խաղացել է 60 ֆիլմում և վաճառել ավելի քան 100 մլն սկավառակ: 1998-ին «TIME» ամսագրի և CNN-ի կազմակերպած հարցման արդյունքում ճանաչվել է 20-րդ դարի լավագույն էստադային կատարողը:
Ազնավուրը երեք ամուսնություն է ունեցել: Երեխաները հիմա չորսն են, Պատրիկը մահացել է:
Նշենք, որ Ազնավուրը նախորդ տարի դեկտեմբերի 26-ին երկրի նախագահի հրամանգրով  դարձավ Հայաստանի քաղաքացի: Այս տարի մայիսի 5-ին նշնավկվեց Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպան:
Ազնավուրի գործի, կյանքի ու ստեղծագործության մասին գրելիս կարելի է անընդհատ ծավալվել, ապրածն ու արածը շատ են: Մենք թերևս սահմանփակվենք այսքանով, ամենահիմնականով:

CHARLES AZNAVOUR CELEBRATES HIS 85 ANNIVERSARY
World wide famous singer Charles Aznavour celebrates his 85th anniversary today. Charles Aznavour (Shahnour Varenagh Aznavourian), is an Armenian-French singer, songwriter, actor, public activist and diplomat. Besides being one of France's and Armenia’s most popular and enduring singers, he is also one of the most well-known singers in the world.
Aznavour was born in Paris, the son of Armenian immigrants Michael Aznavourian and Knar Bagdasarian. His artistic parents introduced him to the world of theatre at an early age. He dropped out of school at the age of nine, already aspiring to the life of an artist. He began to perform at this time, and soon took the stage name "Aznavour".
He is known for his characteristic short figure and unique tenor voice; clear and ringing in its upper reaches, with gravely and profound low notes. He has appeared in more than 60 movies, composed about 1,000 songs and sold well over 100 million records.
In 1998, Charles Aznavour was chosen as Entertainer of the Century by CNN and users of Time Online from around the globe. He was recognized as the century's outstanding performer.
In 2009 he was appointed ambassador of Armenia to Switzerland, as well as Armenia's permanent delegate to the United Nations at Geneva.