Այս տարի Երևանի բոլոր դպրոցներից մեդալի թեկնածու ընդամենը 14 շրջանավարտ կա։ Նրանք մեդալ կստանան այն դեպքում, եթե գերազանց գնահատականներ ստանան նաև քննությունների ընթացքում։ Այս մասին հայտնեցին Երևանի քաղաքապետարանի մամուլի ծառայությունից:
Երևանի քաղաքապետարանի կրթության վարչության պետի տեղակալ Սիլվա Աչոյանի խոսքով, մեդալի հավակնորդ են այն շրջանավարտները, ովքեր 9-րդ դասարանն ավարտել են գերազանցությամբ, 10-րդ դասարանում բոլոր առարկաներից ստացել են «5», իսկ 11-րդ դասարանում` «9» կամ «10» գնահատական։
Աշխատանքի ուսուցում, ֆիզկուլտուրա, նախնական զինպատրաստություն առարկաներից չգնահատված շրջանավարտները, եթե, իհարկե, պատճառն առողջական վիճակը չի եղել, մեդալի չեն կարող հավակնել։
Մեդալի հավակնորդների պետական ավարտական քննությունները «Հայոց լեզու և հայ գրականություն» և «Մաթեմատիկա» առարկաներից անցկացվում են կենտրոնացված կարգով՝ նախապես որոշված հաստատությունում։ Եթե այս առարկաները մեդալակիր շրջանավարտի համար բուհ ընդունվելիս համարվում են մրցութային, նրանք քննություն են հանձնում միասնական համակարգով։
Բացի մեդալակիրներից, այն շրջանավարտները, ովքեր 11-րդ դասարանում ստացել են միայն «9» և «10» գնահատականներ, կարժանանան հատուկ գովասանագրերի:

В этом году всего 14 выпускников ереванских школ претендуют на медали. Как сообщили в пресс-службе мэрии Еревана, выпускник получит медаль в случае, если на отлично сдаст также все экзамены.
По словам заместителя начальника управления по образованию мэрии Еревана Сильвы Ачоян, претендентами на медаль являются те выпускники, которые с отличием окончили 9-й класс, в 10-м классе по всем предметами получили “5”, а в 11-м классе – “9” или “10”.
Выпускники, не имеющие оценок по труду, физкультуре и начальной военной подготовке, если, конечно, причина не в состоянии здоровья, не могут претендовать на медаль.
Государственные выпускные экзамены претендентов на медаль по предметам “Армянский язык и литература” и “Математика” проводятся в централизованном порядке и в заранее определенных учреждениях. Если при поступлении в вуз указанные предметы считаются для претендентов-выпускников конкурсными, то они их сдают по единой системе.