ԳՐՈՂ. ԱԴՐԲԵՋԱՆԱԿԱՆ ՔԱՐՈԶՉՈՒԹՅՈՒՆԸ ԿԵՂԾ ԿԱՐԾՐԱՏԻՊԵՐ Է ՍՏԵՂԾՈՒՄ ԵՎ ԽԵՂԱԹՅՈՒՐՈՒՄ ՂԱՐԱԲԱՂՅԱՆ ՀԱԿԱՄԱՐՏՈՒԹՅԱՆ ԷՈՒԹՅՈՒՆԸ
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունում տեղի է ունեցել Արսեն Մելիք-Շահնազարովի` վերջերս լույս տեսած «Լեռնային Ղարաբաղ. փաստեր ստի դեմ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տեղեկատվական-գաղափարախոսական ասպեկտները» գրքի քննարկումը:
Քննարկումներին մասնակցել են ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վարդան Բարսեղյանը, Ազգային ժողովի պատգամավորներ, փորձագետներ, արտաքին գերատեսչության աշխատակիցներ: Լրագրող և գրող, Ղարաբաղի ազգային-ազատագրական շարժման ակտիվիստ Մաքսիմ Հովհաննիսյանը ներկայացրեց գիրքը և նշեց Արսեն Մելիք-Շահնազարովի աշխատանքի կարևորությունը ինքնորոշման համար Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի մղած պայքարը փաստերով հիմնավորված ներկայացնելու տեսանկյունից` Ադրբեջանի կողմից պարտադրված տեղեկատվական-քարոզչական պատերազմի համատեքստում: Այս մասին հայտնեցին ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Իր հերթին գրքի հեղինակն ընդգծել է, որ ադրբեջանական քարոզչությունը կեղծ կարծրատիպեր է ստեղծում և խեղաթյուրում է ղարաբաղյան հակամարտության էությունը, այդ իսկ պատճառով անհրաժեշտ է միջազգային հանրությանը հասցնել հակամարտության իրական պատկերը:
Առաջարկվել է գիրքը թարգմանել անգլերեն և այլ լեզուներով: ԼՂՀ արտաքին գերատեսչությունը պատրաստականություն է հայտնել օժանդակել գրքի թարգմանությանն ու տարածմանը:

В Министерстве иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики состоялось обсуждение недавно вышедшей в свет книги Арсена Мелик-Шахназарова “Нагорный Карабах: факты против лжи. Информационно-идеологические аспекты нагорно-карабахского конфликта”.
Как сообщает пресс-служба МИД НКР, в обсуждениях приняли участие заместитель министра иностранных дел НКР Вардан Барсегян, депутаты Национального Собрания, эксперты, сотрудники внешнеполитического ведомства.
Представил книгу журналист и писатель, активист Карабахского национально-освободительного движения Максим Ованесян, который отметил важность труда Арсена Мелик-Шахназарова в плане документального представления борьбы народа Нагорного Карабаха за самоопределение в контексте навязанной Азербайджаном информационно-пропагандистской войны.
В свою очередь автор книги подчеркнул, что азербайджанская пропаганда создает ложные стереотипы и искажает суть карабахского конфликта, в связи с чем необходимо доносить подлинный образ конфликта до международного сообщества.
Было предложено перевести книгу на английский и другие языки. Внешнеполитическое ведомство НКР выразило готовность содействовать в вопросе перевода книги и ее распространения.