Այսօր հանրապետության 14 քննական կենտրոններում մեկնարկեցին միասնական քննությունները` կենսաբանությունից, աշխարհագրություից, ընդհանուր պատմությունից: Աշխարհագրությունից քննության մասնակցելու համար նախապես հայտագրվել էր 408 երիտասարդ, կենսաբանությունից` 181, իսկ ընդհանուր պատմությունից` 541 երիտասարդ:
ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանն այսօր այցելել էր ԵՊՀ-ում տեղակայաված քննական կենտրոն անձամբ ծանոթանալու քննությունների ընթացքին:
Լրագրողների հետ զրույցում ԿԳ նախարարը նշեց, որ այս տարվա քննությունները եռաստիճան են` միասնական քննություններին հետևելու են կենտրոնացված քննությունները, իսկ դրանց` ներբուհական քննությունները: Միասնական քննությունների զուգահեռ դպրոցներում ակցկացվելու է ավարտական քննությունները:
Նրա խոսքով, այս ամբողջ գործընթացը կարգավորվում է համապատասխան օրենքներով, նորմատիվ ակտերով և ընթացակարգերով: «Մեր թիվ մեկ խնդիրն է ապահովել գործող կարգերին համահունչ գործընթաց, ինչպես նաև հաշվի առնելով հասարակության ուշադրությունը և կարևորությունը, որ տրվում է ընդունելության քննություներին, ապահովել գեր օբյեկտիվությունը, այն է գիտելիքի օբյեկտիվ գնահատում և քննությունների արդար ընթացք: Ինչպես նաև մեր կարևոր խնդիրն է ապահովել մաքսիմալ թափանցիկություն և տեղեկատվության հասանելիություն»,-հավելեց նա:
Ա. Աշոտյանի հավաստմամբ, տարեց տարի կրթական համակարգը բարելավվում է, իսկ խնդիրներից է մնում նվազագույնի հասցնել մարդկային գործոնը բոլոր ասպարեզներում` թե գնահատման և թե թեստերի հեղինակման առումով: «Բնականաբար այս ոլորտում անելիքներ դեռ շատ ունենք, երկիր նախագահի մոտ ունեցած խորհրդակցության ժամանակ որպես ապագայի խնդիր դրվել է այս տարվա գործընթացի գնահատում և համապատասխան հետևությունների հիման վրա հաջորդ տարվա համար առավել կատարելագործված մրցութային ընթացակարգերի մշակում»,- հավելեց նա
ԿԳ նախարարի խոսքով, ընդունելության քննությունները հաջող հանձնելու համար երկու բան է պետք` գիտելիք և կենտրոնացում: «Ես շատ կցանկանայի, որ մեր հասարակության ուշադրության կենտրոնում լինեն նաև բուհերի ավարտական քննությունները, քանի որ հասարակության համար շատ ավելի կարևոր է, թե ինչ որակի մասնագետներ են ավարտում բուհերը»,- ասաց նախարարը:
Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի տնօրենի պաշտոնակատար Արմեն Փաշինյանը նշեց, որ քննությունների ճիշտ պատասխանները քննությունների ավարտից անմիջապես հետո կդրվեն ԳԹԿ-ի պաշտոնական կայքէջում: Նրա տեղեկացմամբ, քննությունների արդյունքները քննական կենտրոններում փակցնելուց հետո դիմորդները կարող են բողոքարկել 24 ժամվա ընթացքում: «Իսկ քննությունները, համաձայն ընթացակարգի, հինգ օրվա ընթացքում կհայտարավեն, սակայն մենք կաշխատենք ամեն ինչ անել սեղմ ժամկետներում»,- հավելեց նա:

Сегодня в 14 экзаменационных центрах Армении стартовали единые экзамены по следующим предметам: биология, география и общая история. Для участия в экзамене по географии заранее заявки представили 408, для биологии – 181, а для общей истории – 541 человек.
Министр науки и образования РА Армен Ашотян посетил сегодня экзаменационный центр в ЕГУ, чтобы лично ознакомиться с процессом экзаменов. В беседе с журналистами министр отметил, что экзамены этого года трехступенчатые – за едиными экзаменами последуют централизованные экзамены, а потом внутривузовские. Параллельно с едиными экзаменами в школах пройдут выпускные экзамены.
По его словам, весь этот процесс регулируется соответствующими законами, нормативными актами и процедурами.
“Наша задача номер один – обеспечить созвучный действующим порядкам процесс, а также, учитывая внимание общественности и важность, которая придается вступительным экзаменам, обеспечить объективность при оценке знаний и хода экзаменов. Также нашей важней задачей является обеспечение максимальной прозрачности и доступности информированности”, - добавил он.
По уверению А. Ашотяна, образовательная система улучшается из года в год, важной задачей также остается доведение человеческого фактора до минимума во всех сферах, как в плане оценки, так и авторства тестов. “Естественно в этих сферах еще есть много работы”, - сказал он.
Как отметил министр науки и образования, для успешной сдачи вступительных экзаменов необходимы две вещи – знание и сосредоточенность. “Я бы очень хотел, чтобы в центре внимания нашего общества были также выпускные экзамены, поскольку для общества намного важнее то, какого качества специалисты оканчивают вузы”, - отметил министр.
По словам и. о. директора Центра оценки и тестирования Армена Пашиняна, правильные ответы тестов будут представлены на сайте Центра сразу после окончания экзаменов. Абитуриенты могут обжаловать свои оценки в течение 24 часов после обнародования результатов экзаменов. А новые экзамены будут назначены в течение 5 дней.