ՄԵԿՆԱՐԿԵՑ ՀԱՅՈՑ ԼԵԶՈՒ ԵՎ ԳՐԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆ ՄԻԱՍՆԱԿԱՆ ՔՆՆՈՒԹՅՈՒՆԸ
Այսօր հանրապետությունում մեկնարկեց հայոց լեզու և գրականության միասնական քննությունը: Հանրապետության շուրջ 43 քննական կենտրոններում քննություն են հանձնում շուրջ 13 հազարից ավելի շրջանավարտներ:
Կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն այսօր այցելեց Կոտայքի մարզի Չարենցավան քաղաքի թիվ 1 միջնակարգ դպրոց` հետևելու միասնական քննությունների ընթացքին:
ԿԳ նախարարը Կոտայքի մարզպետ Կովալենկո Շահգելդյանի հետ շրջեցին քննասենյակներով: Արմեն Աշոտյանն աշակերտներին հաջողություն մաղթեց և նշեց, որ վստահ է, որ նրանք հաջողությամբ կհանձնեն քննությունները:
Նախարարը լրագրողների հետ զրույցում նշեց. «Գրեթե բոլոր դիմորդները հանձնում են հայոց լեզու առարկան: Կազմակերպչական տեսակետից ամենածանր առարկան է, որովհետև մասնակիցները շատ են»:  Աշոտյանի խոսքով, միասնական քննությունների առավելությունն այն է, որ քննական ցանկացած կենտրոնից կարելի է ընդունվել ցանկացած բուհ: «Մենք պարտավոր են ապահովել նույնանման որակ` ողջ հանրապետությունով մեկ, որ վերջական պատկերը լինի համասեռ ու տարբերությունները մեծ չլինեն»,-ասաց նա:
Նրա խոսքով, պետք է բացառվի տեղերում անձնական միջամտությունը, գործընթացը պիտի լինի օբյեկտիվ:
Կոտայքի մարզպետ Կ. Շահգելդյանն էլ նշեց, որ անցած երկու տարիների արդյունքներով, երբ 1280 աշակերտ է մասնակցել, որևէ բողոք չեն ստացել: «Նախարարության ու մարզպետարանի կողմից առավելագույնս պայմաններ են ստեղծվել: Մեր երեխաները որևէ խնդիր չունեն: Անցած տարվա արդյունքներով շուրջ 700-ն ընդունվել են պետական բուհեր: Կարծում եմ, այս տարի էլ այս ցուցանիշը կրկնվելու է», - հավելեց մարզպետը:
ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը քննասենյակներից դուրս գալուց հետո խոսեց ծնողների հետ և նշեց, որ ներսում ամեն ինչ նորմալ է, երեխաները մի քիչ հուզված են, բայց դա կարելի է հաղթահարել տրված ժամանակահատվածում:

В Армении стартовал единый экзамен по армянскому языку и литературе
Сегодня в Армении стартовал единый экзамен по армянскому языку и литературе. В 43 экзаменационных центрах республики экзамен сдают более 13 000 выпускников.
Министр образования и науки РА Армен Ашотян посетил сегодня среднюю школу N1 города Чаренцаван (Котайкская область), чтобы проследить за ходом единых экзаменов.
Министр А. Ашотян вместе с главой Котайкской областной администрации Коваленко Шахгелдяном посетили экзаменационные комнаты. Министр пожелал удачи ученикам и отметил, что они с успехом сдадут экзамены.
В беседе с журналистами А. Ашотян отметил: “Почти все абитуриенты сдают экзамен по предмету армянского языка. С организационной точки зрения это самый тяжелый предмет, поскольку участников много”.
По его словам, преимущество единых экзаменов в том, что с любого экзаменационного центра можно поступить в любой вуз. “Мы обязаны обеспечить аналогичное качество по всей республике, чтобы окончательная картина была однородной, и разницы были не большими”, - сказал А. Ашотян. Он заметил, что личное вмешательство должно быть исключено, и процесс должен быть объективным.
А К. Шахгелдян отметил, что по результатам двух прошлых лет, когда в экзаменах участвовали 1280 учеников, каких-либо жалоб не поступало. “Со стороны министерства и областной администрации созданы максимальные условия. У наших детей нет никаких проблем. По результатам прошлого года порядка 700 человек поступили в государственные вузы. Считаю, что в этом году тоже этот показатель повторится”, - сказал он.
После посещения экзаменационных комнат А. Ашотян поговорил с родителями выпускников и отметил, что внутри все проходит нормально, дети немного взволнованы, но это чувство можно преодолеть за выделенное время.