«Հայաստան» հիմնադրամը Գորիս քաղաքի և Ակներ համայնքի տարանցիկ գոտում կառուցում է սրտաբանական կենտրոն, որը կլինի Հայաստանի հարավային շրջանների և Արցախի բնակչությանը սպասարկող միակ սրտաբանական բուժհաստատությունը: Այն գործելու է որպես Երևան քաղաքի սրտաբանական կենտրոնի մասնաճյուղ: Այս մասին տեղեկացրին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի մամուլի բաժնից:
Երկհարկանի հիվանդանոցի կառուցումը սկսվել է մայիսի սկզբին. ներկայում տարվում են հողային աշխատանքներ: Հիվանդանոցը կունենա գլխավոր մասնաշենք, պոլիկլինիկա և կաթսայատուն, որը կապահովի բուժհաստատության կենտրոնացված ջեռուցումը: Կենտրոնն օրական կսպասարկի 20 ամբուլատոր այցելուի. ևս 16 հիվանդ կստանան ստացիոնար բուժում: Հիվանդանոցին հարող տարածքը կբարեկարգվի ու կկանաչապատվի:
Նշենք, որ ծրագրի ֆինանսավորումը, որի նախնական արժեքը` շուրջ 820 000 դոլար է կազմել, ստանձնել են Հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմինը, Մարսելի «Հայաստան-Ֆրանսիա առողջապահության միությունը» (ASAF) և «Բյուշ Դյու-Ռոն» Ֆրանսիայի հարավային նահանգը: Գումարի զգալի մասը հիմնադրամին է կտակել ֆրանսահայ բարերար Գրիգոր Շահինյանը:

The Hayastan All-Armenian Fund has begun construction of a cardiology center in Armenia’s Syunik Region. The facility, to be built in Akner, a community adjoining the City of Goris, will be affiliated with Yerevan’s Center of Cardiology. The new hospital will be the only one of its kind serving southern Armenia and Artsakh, Hayastan All-Armenian Fund reports.
The construction of the two-story cardiology center started in May and currently its foundations are being laid. When completed, the hospital will have a main ward with 16 beds and a polyclinic capable of accommodating 20 ambulatory patients per day. In addition, the grounds surrounding the future hospital will undergo extensive landscaping, including the planting of trees.
The project, with an initial cost estimate of approximately U.S. $820,000, is financed by the fund’s French affiliate; the French-Armenian Doctors’ Association (Association de Santé Franco-Arménienne), based in Marseille; and the department of Bouches-du-Rhône, a major administrative area in the south of France. A considerable portion of the amount was bequeathed to the fund by French-Armenian benefactor Krikor Shahinian.