ՀԲ-Ն «ԵՐԿՐԻ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐՈՒԹՅԱՆ ՌԱԶՄԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ» ՇՐՋԱՆԱԿՈՒՄ 670-700 ՄԻԼԻՈՆ ԴՈԼԱՐ ԳՈՒՄԱՐՈՎ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՈՒՄ ԿՏՐԱՄԱԴՐԻ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻՆ
13:57 12/06/2009
Համաշխարհային բանկի տնօրենների խորհուրդն այսօր քննարկել է Հայաստանի հետ «Երկրի գործընկերության ռազմավարությունը» (ԵԳՌ), որում ներկայացվում են 2009-2012 թվականներին Հայաստանին Համաշխարհային բանկի աջակցությունը ղեկավարող սկզբունքների շրջանակները: Այս մասին հայտնեցին ՀԲ երևանյան գրասենյակից:
Ռազմավարությունը, որ մշակվել է այնպիսի ժամանակահատվածում, երբ Հայաստանը ցնցվում է համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամից, նախատեսում է օգնել Հայաստանին վերականգնել տնտեսության աճը և մեղմել անապահով խավի վրա ճգնաժամի ազդեցությունը: Այն նաև նպատակ ունի աջակցել Հայաստանին առավել մրցունակ տնտեսություն զարգացնել` վերջինիս համար առանցքային նախապայման հանդիսացող դիվերսիֆիկացման և կայուն տնտեսական աճի ապահովման միջոցով:
Ռազմավարությունն արտացոլում է Հայաստանի` Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկից (ՎԶՄԲ) փոխառություններ կատարելու իրավունքի վաստակումը` շնորհիվ վերջին տասը տարիների ընթացքում աղքատությունը հիսուն տոկոսով կրճատելու Հայաստանի ունեցած հաջողության: Ռազմավարությունն ընդգրկում է նաև Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (ՄՖԿ)` Համաշխարհային բանկի խմբի մասնավոր ընկերություններին վարկավորող, մասնավոր հատվածի թևի, գործառնությունները: Բացի վարկավորման գործառնություններից, Համաշխարհային բանկը նաև մի շարք վերլուծական և խորհրդատվական ծառայություններ կմատուցի` ի սատարումն Հայաստանի զարգացման օրակարգի:
ՀԲ փորձագետներն այն կարծիքին են, որ Հայաստանը մեծապես շահել է համաշխարհային առևտրի և ներդրումների համար բաց լինելու շնորհիվ, և երկրի ապագան սերտորեն կապված է համաշխարհային տնտեսությունում առավել լավ ինտեգրման հետ: Սակայն երկիրը բախվել է իր արտահանման նկատմամբ պահանջարկի շեշտակի անկման, մետաղների գների սրընթաց նվազման և դրամական փոխանցումների ու օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների կտրուկ անկման իրավիճակին: Այս ամենը հանգեցրել է 2009 թվականին տնտեսական լուրջ անկմանը, ավելի ցածր հարկաբյուջետային եկամուտների և գործազրկության ու աղքատության ավելացմանը:
«Համաշխարհային դժվար միջավայրում Հայաստանի առջև միաժամանակ ծառացել են անապահովների վրա ճգնաժամի ազդեցությունը մեղմելու և արագ վերականգման ու կայուն հետճգնաժամային աճի համար հիմք ստեղծելու հիմնախնդիրները»,- ասել է Ասադ Ալամը` Համաշխարհային բանկի Հարավային Կովկասի երկրների տարածաշրջային տնօրենը: «Այս գործում հաջողության հասնելու համար Հայաստանին օգնելու նպատակով` Համաշխարհային բանկն իր ջանքերը մեծացնում է ինչպես լրացուցիչ ֆինանսավորման, այնպես էլ ինտնեսիվ երկխոսության միջոցով: Արագացված ընթացակարգերով հաստատված ՄԶԸ երեք ծրագրերը, որ Հայաստանում վերջերս են մեկնարկել, նախապատրաստվեցին կարճ ժամկետներում և արդեն տեղերում աշխատատեղեր ստեղծելու հնարավորություն են տվել»:
Ռազմավարության շրջանակում Համաշխարհային բանկի խումբը 670-700 միլիոն դոլար գումարով ֆինանսավորում կտրամադրի Հայաստանին, որից` 150 միլիոն դոլարը կլինի ՄԶԸ-ի ցածր տոկոսադրույքով վարկեր, 395 միլիոն դոլարը` ՎԶՄԲ-ի վարկավորում և մոտավորապես 120-160 միլիոն դոլարը` ՄՖԿ-ի միջոցով կուղղվի մասնավոր հատվածին:

The World Bank Board of Directors today discussed a new Country Partnership Strategy (CPS) with Armenia, which provides the framework guiding the World Bank's assistance to Armenia for 2009-2012, World Bank Yerevan office reports.
This Strategy, prepared at a time when Armenia is rocked by the global economic crisis, is intended to assist Armenia to resume growth and reduce the impacts of the crisis on the poor. It also aims to help Armenia lay the foundation for a more competitive economy—a key requirement for diversified and sustainable growth.
The strategy reflects Armenia’s eligibility for International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) borrowing, which has stemmed from Armenia’s success in reducing poverty by fifty percent over the last 10 years. The Strategy also encompasses operations of the International Finance Corporation (IFC)—the World Bank Group’s private sector arm that lends to private companies. In addition to its lending operations, the World Bank will provide a range of analytical and advisory services in support of Armenia's development agenda.
According to experts Armenia has benefited tremendously from openness to global trade and investment, and its future is closely linked to better integration with the global economy. However, the country has been struck by a steep fall in demand for its exports, a collapse of metal prices, and a sharp decline in remittances and foreign direct investment. These have led to a severe economic contraction in 2009, lower fiscal revenues, and rising unemployment and poverty.
“In a difficult global environment, Armenia faces the simultaneous challenges of reducing the impacts of the crisis on the poor, and laying the foundations for rapid recovery and sustained post-crisis growth,” said Asad Alam, World Bank Regional Director for South Caucasus. “To help Armenia succeed in this, the World Bank is scaling up its efforts, through both additional financing and intensive dialogue. The three IDA Fast-Track projects recently launched in Armenia were prepared very quickly and are already generating local employment.”
The new CPS is firmly grounded in Armenia’s Sustainable Development Program (SDP), which is built on the two challenges of addressing vulnerability (for the short-term) and strengthening competitiveness for post-crisis growth (for the long-term). The World Bank Group will extend $670-700 million in financing to Armenia under the Strategy, of which $150 million will be low interest IDA credits; $395 million will be IBRD lending, and some $120-160 million will go to the private sector through the IFC.