Ա ԳՐԻՊ.  ԿԱՐՈՂ ԵՆ ՓԱԿՎԵԼ ԲՈԼՈՐ ԴՊՐՈՑՆԵՐԸ
Հոնկոնգի կառավարությունը կքննարկի Ա գրիպի պատճառով բոլոր ավագ դպրոցների փակման հարցը, եթե աշակերտների մոտ կրկին Ա գրիպի դեպքեր հայտնաբերվեն: Այս մասին, ռուսական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ, տեղեկացրել է Հոնկոնգի ռադիոկայաններից մեկը` հղում տալով երկրի առողջապահության նախարարությանը:
Այսպիսի հայտարարություն առողջապահության նախարարությունն արել է այն բանից հետո, երբ հիվանդության հայտնաբերման պատճառով կարանտին է հայտարարվել երրորդ ավագ դպրոցում:
Ներկայում ամբողջ քաղաքում հայտաբերվել է հիվանդության 118 դեպք:
Հունիսի 11-ից, կառավարության որոշմամբ, Հոնկոնգի կրտսեր և միջին դպրոցներում, մանկապարտեզներում երկշաբաթյա կարանտին է հայտարարվել, ինչի արդյունքում դրանք փակվել են: Բացի այդ, դադարեցվել է մանկական խմբակների, սպորտային դասընթացների ու դպրոցից դուրս գործող բոլոր խմբակների գործունեությունը:
Իսկ ավագ դպրոցներին հանձնարարվել էր քննական շրջանը սկսել նախատեսված ժամկետից շուտ, որպեսզի պատրաստ լինեին հանկարծակի փակմանն ու վաղաժամ արձակուրդին: Նշենք, որ Հոնկոնգի տարբեր դպրոցներում ամառային արձակուրդը սկսվում է հունիսի վերջից մինչև հուլիսի կեսերն ընկած ժամանակահատվածում:
Հիշեցնենք, որ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը բարձրացրել է A/H1N1 վիրուսի դեմ պայքարի մակարդակը` հինգերորդից հասցնելով վեցերորդ` ամենավերին մակարդակին: Աշխարհում այժմ Ա գրիպի համաճարակ է հայտարարված:

Another Hong Kong high school is closing for two weeks after a student fell ill with swine flu.
The government confirmed 12 new infections late Monday, including the student. The territory's total is now 104.
A government statement says health officials have yet to determine how the 15-year-old contracted the flu, since she has not traveled overseas recently.
Tang Shiu Kin Victoria Government Secondary School is the second high school in Hong Kong to close for the flu. All primary schools and kindergartens have already suspended classes for two weeks.
Last week, authorities ordered all primary schools in the city to be closed for two weeks after the first cluster of local swine flu cases was found.
When the city discovered its first case, at the start of last month, it started a week-long quarantine of around 300 guests and staff at a hotel where the carrier had briefly stayed.
The swine flu virus, which was first detected in Mexico in April, has so far infected almost 30,000 people in 74 countries, according to the latest WHO figures, with 145 people having died.