ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ՕՐԱԿԱՆ ԿԱՐՈՂ Է ԻՐԱՆԻՑ ՍՏԱՆԱԼ 8 ՀԱԶԱՐ ՏՈՆՆԱ ՊԱՏՐԱՍՏԻ ՆԱՎԹԱՄԹԵՐՔ
Արդեն այս տարի կարող է սկսվել Իրանից Հայաստան եկող նոր խողովակաշարի կառուցումը: Համաձայն այդ ծրագրի, հումքի սեփական պաշարներ չունեցող Հայաստանն օրական կարող է ստանալ մինչև 8 հազար տոննա պատրաստի նավթամթերք, ինչը հնարավորություն կտա նվազեցել տրանսպորտային ծախսերն ու ներքին շուկայում առկա գները: Այս մասին գրում է «Իրան.ռու» կայքէջը:
Նոր ծրագիրը կարևորվում է նաև նրանով, որ Հայաստան բենզին և դիզվառելիք հասցնելու համար այլընտրանքային ճանապարհ է բացվելու:
Նշենք, որ վերջերս շահագործման է հանձնվել Իրան-Հայաստան գազամուղը, որով Հայաստանը ստացել է մոտ 7 մլն խմ գազ: Այժմ քննարկվում է երկաթուղու կառուցման հարցը, ինչը Հայաստանին թույլ կտա Իրանի տարածքով մուտք գործել Պարսից ծոց և Կենտրոնական Ասիայի երկրներ:

IRAN TO DISPOSE 8 THOUSAND TONNES OF OIL TO ARMENIA
Pipeline construction from Iran to Armenia is supposed to be launched this year. According to that project Armenia not having its own reserves can be disposed 8 thousand tones of oil daily contributing to reduce transport expenses and the prices in the local market, Iranian media reports.
It is said that the new project is signified as it opens alternative ways to dispose petrol and oil to Armenia.
It’s worth mentioning that Iran-Armenia gas pipeline has been exploited recently which disposed 7 million cubic meter gas.