Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը չեղյալ է հայտարարել հուլիսի 1-ից 3-ը Իրանի մայրաքաղաքում նախատեսված համերգները: Այս մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց նվագախմբի ղեկավար Արմեն Սմբատյանը: Նրա խոսքով, հրավիրող կողմը խնդրել է չայցելել Իրան, քանի որ այնտեղ ներքաղաքական իրավիճակը լարված է, և հյուրերն ապահով չեն լինի:
Սերգեյ Սմբատյանը տեղեկացրեց նաև, որ իրենք Իրան չեն այցելի մինչև սեպտեմբերի վերջ: «Բայց սեպտեմբերի վերջին մենք այնտեղ հաստատ համերգ ենք տալու», -հավելեց Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի ղեկավարը:
Տեղեկացնենք, որ Իրանում կայացած նախագահական ընտրություններից հետո երկրում սկիզբ առած բողոքի ցույցերը վերաճեցին զանգվածային անկարգությունների, որոնք գագաթնակետին հասան հունիսի 12-ին: Ցուցարարների ու իրավապահների միջև բախումների արդյունքում բազմաթիվ մարդիկ վնասվածքներ են ստացել, եղել են նաև զոհեր` տարբեր աղբյուրների հաղորդմամբ 10-ից մինչև 150: Մինչ օրս Իրանից իրարամերժ տեղեկություններ են ստացվում: Քաղաքական իրավիճակի մասին տեղեկատվությունը սուղ է և հակասական գլխավորապես այն պատճառով, որ իրանական իշխանությունները հնարավորինս արգելել են ինչպես տեղական, այնպես էլ օտարերկրյա լրատվամիջոցների ու լրագրողների գործունեությունը:

Государственный молодежный оркестр Армении отменил концерты в Иране, запланированные с 1 по 3 июля. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщил руководитель оркестра Сергей Смбатян.
По его словам, приглашающая сторона попросила не посещать Иран в связи с напряженной внутриполитической там ситуацией, для их же безопасности. С. Смбатян также сообщил, что они не посетят Иран до конца сентября.
“Но в конце сентября мы там точно дадим концерт”, - добавил руководитель Государственного молодежного оркестра Армении.
Добавим, что начавшиеся в Иране акции протеста после прошедших в стране президентских выборов переросли в массовые беспорядки, которые достигли своей кульминации 12 июня.
В результате столкновений между демонстрантами и правоохранительными органами множество людей получили телесные повреждения, по разным источникам, число жертв достигает от 10 до 150. По сей день, из Ирана поступают противоречивые сведения.
Информация о политической ситуации в Иране скудна и противоречива, в основном по той причине, что иранские власти по возможности запретили деятельность как местных, так и зарубежных информационных средств и журналистов.