ՍԻՐԻԱՅԻ ՄՇԱԿՈՒՅԹԻ ՆԱԽԱՐԱՐԸ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՎԵԼ Է ԱՐՏԳՈՐԾՆԱԽԱՐԱՐ ՆԱԼԲԱՆԴՅԱՆԻՆ
Այսօր Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է Սիրիայի մշակույթի նախարար Ռիադ Նասսան Աղային: Այս մասին հայտնեցին ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչությունից:
Բարձր գնահատելով հայ-սիրիական հարաբերությունները` նախարար Նալբանդյանն ընդգծել է, որ հայ և սիրիացի ժողովուրդները կապված են պատմությամբ ստուգված ավանդական բարեկամությամբ և փոխադարձ համակրանքով, իսկ հունիսին Հայաստանի Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով Սիրիայի Նախագահ Բաշշար ալ-Ասադի Հայաստան կատարած այցը լուրջ խթան էր երկու երկրների համագործակության ամրապնդման ու հետագա խորացման համար:
Նախարար Ռիադ Նասսան Աղան, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ ուրախությամբ է այցելում բարեկամ Հայաստան: Պարոն Նասսան Աղան նախարար Նալբանդյանին ներկայացրել է Երևանում Սիրիայի Մշակութային շաբաթվա շրջանակում նախատեսված միջոցառումները` ընդգծելով մշակութային ոլորտում փոխանակումների ակտիվացումը` որպես բարեկամական ջերմ հարաբերությունների ևս մեկ խորհրդանիշ: Նախարար Ռիադ Նասսան Աղան կարևորել է Սիրիայի հայկական համայնքի դերն ու ներդրումը Սիրիայի զարգացման գործում:

В Армении пройдут дни культуры Сирии
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял министра культуры Сирии Риада Насана Агу, сообщает пресс-служба МИД РА.
Высоко оценив армяно-сирийские отношения, министр Налбандян подчеркнул, что армянский и сирийский народы связаны традиционной дружбой и взаимной симпатией, проверенными историей, а июньский визит президента Сирии Башара аль-Асада в Армению стал серьезным стимулом для дальнейшего укрепления и углубления сотрудничества двух стран.
Сирийский министр выразил благодарность за теплый прием и отметил, что с радостью посещает дружественную Армению. Он представил главе внешнеполитического ведомства Армении программу мероприятий в рамках недели культуры Сирии в Армении, подчеркнув, что в последнее время культурный обмен между странами активизировался, и это еще один символ теплых дружеских отношений наших стран. Министр Риад Нассан Ага подчеркнул большую роль армянской диаспоры в развитии Сирии.