«ԱՐՄԵՆԱԼ»-Ը ԳԵՐԱԶԱՆՑԵԼ Է ԱՐՏԱԴՐՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱԳԾԱՅԻՆ ՄԱԿԱՐԴԱԿՆ ԱՌԱՋԻՆ ԿԻՍԱՄՅԱԿՈՒՄ
Աշխարհում ալյումինի և կավահողի խոշորագույն արտադրող ՌՈՒՍԱԼ Միավորված ընկերությունը տեղեկացնում է փայլաթիթեղագլանման ԱՐՄԵՆԱԼ գործարանում արտադրության նշանակալի աճի մասին: Հունիսին գործարանն արտադրել է շուրջ 2.5 հազար տոննա փայլաթիթեղ, ինչը 12%-ով ավելին է, քան նախագծային ցուցանիշը: Ընդհանուր առմամբ տարեսկզբից գործարանը թողարկել է ավելի քան 10 հազար տոննա արտադրանք:
Ընկերության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ` այս տարվա հունվար-հունիս ամիսներին գործարանային արտադրանքի թողարկման ծավալը 77%-ով գերազանցել է 2008թ. առաջին կիսամյակի ցուցանիշը: Ընթացիկ տարվա արդյունքներով նախատեսվում է հասնել ծավալների կրկնակի ավելացման: ԱՐՄԵՆԱԼ-ում արտադրության աճն ուղեկցվում է բոլոր տեխնիկա-տնտեսական չափանիշների բարելավմամբ. արտադրանքի ինքնարժեքն իջել է 60%-ով, միաժամանակ արտադրական խոտանը հասցվել է նվազագույնի:
Գործարանի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Բորովիկը նշել է. «ԱՐՄԵՆԱԼ-ի կոլեկտիվը հաջողության հասավ հումքի և նյութերի ծախսման նորմաների իջեցման, տեխնոլոգիական կարգապահության խստացման, օպտիմիզացիայի համալիր ծրագրի ներդրման, ծախսերի կրճատման և պետքական թողարկման գործակցի (ՊԹԳ) բարձրացման շնորհիվ: Ընդամենը մեկ տարվա ընթացքում ՊԹԳ-ն աճել է ավելի քան 2 անգամ` հասնելով մինչև 72.4 %-ի: Դրա հետ մեկտեղ մենք պատրաստ ենք հասցնել արդյունավետության այդ կարևոր ցուցանիշը մինչև 75%-ի»:
Ներկայումս գործարանն ապահովված է պատվերներով մինչև տարեվերջ: Ձեռնարկության արտադրանքն արտահանվում է հիմնականում ԱՄՆ, ակտիվորեն ընթանում է Մերձավոր Արևելքի շուկաների իրացումը:
Նշենք, որ ԱՐՄԵՆԱԼ-ը ստեղծվել է Երևանում 2000թ. մայիսին Քանաքեռի ալյումինի գործարանի հիմքի վրա, այն Հայաստանի խոշորագույն արտադրական ձեռնարկություններից է, Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում փայլաթիթեղի միակ արտադրողը: Մտել է ՌՈՒՍԱԼի կազմի մեջ 2000թ. և ՍԱՅԱՆԱԼ, «Ուրալսկայա ֆոլգա», «Սայանսկայա ֆոլգա» ձեռնարկությունների հետ կազմում է ընկերության փաթեթավորման դիվիզիոնը: Գործարանում աշխատում է 670 մարդ:
ՌՈՒՍԱԼ-ը համարվում է ալյումինային բնագավառի համաշխարհային առաջատարը: Արտադրանքը արտահանվում է աշխարհի 70 երկրների պատվիրատուներին: Ընկերությանը բաժին է ընկնում ալյումինի համաշխարհային շուկայի շուրջ 12%-ը և կավահողի 15%-ը: Ընկերությունում աշխատում է 90 000 մարդ: ՌՈՒՍԱԼը ներկայացված է աշխարհի 19 երկրներում 5 մայրցամաքների վրա:

На фольгопрокатном заводе АРМЕНАЛ (Армения) зафиксирован значительный рост производства. Как сообщили в пресс-службе компании, в июне завод произвел около 2,5 тыс. тонн фольги, что на 12% выше проектного показателя. Всего с начала года АРМЕНАЛ выпустил более 10 тыс. тонн продукции.
За январь-июнь 2009 года объем производства заводской продукции на 77% превысил показатель первого полугодия 2008 года. По итогам текущего года планируется достичь двукратного увеличения объемов.
Рост производства на АРМЕНАЛе сопровождался улучшением практически всех технико-экономических показателей: себестоимость продукции снижена на 60% процентов при одновременном сведении к минимуму производственного брака.
По словам генерального директора завода Сергея Боровика, коллектив АРМЕНАЛа достиг успеха за счет снижения норм расхода сырья и материалов, ужесточения технологической дисциплины, внедрения комплексной программы оптимизации, сокращения издержек и повышения коэффициента выхода годного (КВГ).
“Всего за год КВГ вырос более чем в два раза – до 72,4%. При этом мы готовы довести этот важный показатель эффективности до 75%”, - сказал Боровик. На сегодняшний день завод обеспечен заказами до конца года. Продукция предприятия в основном экспортируется в США, идет активное освоение рынков Ближнего Востока.
АРМЕНАЛ, созданный в Ереване в мае 2000 года на базе Канакерского алюминиевого завода, является одним из крупнейших промышленных предприятий Армении и единственным производителем алюминиевой фольги на Кавказе и в Центральной Азии. Вошел в состав РУСАЛа в 2000 году и вместе с предприятиями САЯНАЛ, «Уральская фольга» и «Саянская фольга» образует Упаковочный дивизион компании. На заводе работают 670 человек.