Համաշխարհային տնտեսության ֆորումի վարկանշային աղյուսակի համաձայն, որն արատացոլում է տնտեսության ազատության մակարդակը, Հայաստանը 121 երկրների շարքում զբաղեցրել է 64-րդ տեղը:
Հայաստանի ինդեքսը կազմել է 3.81. Հայկական տնտեսությունն ավելի բաց է, քան Ադրբեջանինը, որը զբաղեցրել է 70-րդ տեղը: Ուկրաինան 71-ում է, Ղազախստանը` 93-ում, Ղրղզստանը` 101-ում, Ռուսաստանը` 109-ում, Տաջիկստանը` 114-ում: Հարևան Վրաստանն այդ ցուցակում չի ընդգրկվել: Հետխորհրդային երկրների շրջանակում առավել բաց է համարվել Էստոնիայի տնտեսությունը, որը զբաղեցրել է 22-րդ հորիզոնականը:
Միջազգային առևտրում ներգրավվածության ցուցանիշը կազմվում է մի քանի գործոնների հիման վրա` ներքին և արտաքին շուկանների մուտք, սահմանի վրա վարչական ենթակառուցվածքների առկայություն, մաքսային ծառայության աշխատանքի արդյունավետություն և այլն:
Հայաստանի տնտեսության մուտքը շուկաներ գնահատվել է 4.25, այս կատեգորիայում մեր երկիրը զբաղեցրել է 42-րդ տեղը: Համաձայն աղյուսակի, մեր երկրի համար խնդիր են համարվում սահմանի վրա գտնվող վարչական ենթակառուցվածքները, ինչպես նաև տրանսպորտային ու հաղորդակցական ենթակառուցվածքները: Հայրենական տնտեսության բացությունը գնահատվել է 3.25, բիզնես-միջավայրի ինդեքսը գնահատվել է 4.33:
Բաց լինելու առումով առաջատարներ են Սինգապուրն ու Հոնկոնգը:

Армения занимает 64-е место по индексу вовлеченности в международную торговлю
В рейтинге Всемирного экономического форума (ВЭФ), отражающем степень свободы перемещения товаров через границу, Армения заняла 64-е место среди 121 страны. Индекс Армении составил 3.81.
Армянская экономика оказалась более открытой, чем в Азербайджане (70-е место), Украине (71), Казахстане (93), Киргизии (101), России (109) и Таджикистане (114). Соседней Грузии в индекс-листе этой международной организации не оказалось. Среди постсоветских стран наиболее открытая экономика у Эстонии, которая заняла 22 место.
Индекс вовлеченности в международную торговлю, рассчитанный ВЭФ, основывается на нескольких факторах: доступе к внутренним и зарубежным рынкам, административной инфраструктуре на границе, эффективности работы таможни и других.
Доступ экономики Армении к рынкам оценен на 4.25, по этому критерию наша страна заняла 42-е место. Согласно ВЭФ, проблему для нашей страны представляют административные инфраструктуры на границе, а также транспортные и коммуникационные инфраструктуры. По данным критериям открытость отечественной экономики была оценена на 3.25 и 3.42 соответственно. По открытости бизнес-среды индекс Армении оценен на 4.33.
Лидерами открытости стали Сингапур и Гонконг. США имеют благоприятный бизнес-климат и отличную инфраструктуру.
Но их позиция (16), согласно ВЭФ, ослаблена ограничениями доступа к рынкам и обеспокоенностью убытками, которые могут нанести бизнесу преступность, насилие и терроризм. В Китае хорошо обстоят дела с транспортными услугами и скоростью прохождения импортно-экспортных процедур, однако развитие торговли сдерживается ограниченным доступом к его рынкам. Последнее место рейтинга занимает африканское государство Чад.