«ՈՍԿԵ ԾԻՐԱՆ». «ՏՈՆ`ԲՈԼՈՐԻ ՀԱՄԱՐ»
«Ոսկե ծիրան» փառատոնը ողջ աշխարհում դարձել է մեր այցեքարտը: Արտասահմանում ինձ հարցնում են հենց այդ փառատոնի մասին»,- ասուլիսում ասաց մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը: Հիշեցնենք, որ «Ոսկե ծիրան» 6-րդ միջազգային կինոփառատոնը մեկնարկելու է հուլիսի 12-ին ու շարունակվելու է մինչև հուլիսի 19-ը:
Ըստ նրա, տարեց տարի փառատոնը զարգանում է, ընդլայնում է իր շրջանակները: Նախարարը փառատոնը կարևորեց նրանով, որ մեծարվում են հայկական կինոարվեստի հանճարները` Արմեն Մանարյան, Բագրատ Հովհաննիսյան, Սերգեյ Փարաջանով:
Հ. Պողոսյանը նաև նշեց, որ նմանատիպ փառատոնների անցկացումը հնարավարություն է տալիս համագործակցություն ծավալել այլ երկրների հետ, Հայաստան հրավիրել կինոաշխարհի հանրահայտ դեմքերի:
Այս տարի, ինչպես ասաց նախարարը, Հայաստան է գալու ֆրանսիահայ պրոդյուսեր Ալեն Թերզյանը: Ի դեպ, հենց նրա ֆիլմն էլ` «Մերձավոր շրջապատ», բացելու է փառատոնը:

“GOLDEN APRICOT” MUCH EXPECTED FESTIVAL
“Golden Apricot festival has become our business card in the world. I am asked about this festival when abroad,” Minister of Culture Hasmik Poghosyan said at news conference. Note that “Golden Apricot” international film festival is due from July 12 to July 19.
The festival is being well developed and improved every year, Minister said. According to her the festival is signified as our talents are honored, as Armen Manaryan, Bagrat Hovhgannisyan, Sergey Parajanov.
The Minister said that French Armenian producer Alen Terzian will attend the festival. His film will set the opening of the festival. “The forthcoming week is going to be festival much expected by everybody,” Poghosyan said.