ՄԵԿՆԱՐԿԵՑ ԵՐԻՏԱՍԱՐԴ ԱՐԵՎԵԼԱԳԵՏՆԵՐԻ 30-ՐԴ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԸ
ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտում այսօր տեղի ունեցավ Երիտասարդ արևելագետների միջազգային 30-րդ գիտաժողովը: Այն նվիրված է Մերձավոր, Միջին և Հեռավոր Արևելքի, Կովկասի երկրների և ժողովուրդների պատմության, քաղաքակրթության, միջազգային հարաբերությունների և մշակույթի, ինչպես նաև ցեղասպանության, իսլամագիտության արդիական մի շարք հիմնահարցերին:
Արևելագիտության ինստիտուտի Երիտասարդ արևելագետների խորհրդի նախագահ Սոնա Գրիգորյանը գիտաժողովի բացման ժամանակ նշեց, որ այս տարի գիտաժողովի մասնակցների ու զեկույցների թիվն անհամեմատ ավելացել է. մասնակցում է 50-ից ավելի մարդ: «30 տարի այստեղ կազմակերպվել են կոնֆերանսներ ու հենց այստեղ են իրենց առաջին քայլերը կատարել այն երիտասարդները, ովքեր խորացրել են իրենց գիտելիքները արևելագիտության մեջ»,-ասաց Ս. Գրիգորյանը:
Գիտաժողովին ներկա ակադեմիկոս, ԳԱԱ Հայագիտության և հասարակական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար Վլադիմիր Բարխուդարյանը գոհունակություն հայտնեց, որ գիտաժովի ընթացքում զեկուցողները միայն չեն անդրադառնալու ինտիտուտի հիմնական ուղղություններին՝ թուրքագիտությանը, արաբագիտությանն ու պարսկագիտությանը, այլև՝ անդրադարձ է կատարվելու ցեղասպանագիտությանը, լեզվագիտությանն, գրականությանն ու մշակութաբանությանը:
Արևելագիտութան ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանն իր հերթին արձանագրեց, որ երիտասարդ արևելագետների գիտաժողովները կարևոր նշանակություն են ունեցել երկրում արևելագիտության զարգացման գործում: Նա նշեց, որ գիտաժողովի անցկացման հիմնական նպատակը հայաստանյան գիտաժողովներն այլ երկրների երիտասարդ արևելագետների, մանագետների համար ուսանելի ու հետաքրքիր դարձնելն է:
Վերջում ակադեմիկոս Բարխուդարյանն առաջարկեց Ռ. Սաֆրաստյանին ինչ-որ ձևով խրախուսել լավագույն զեկուցումների հեղինակներին: Նշենք, որ գիտաժողովը շարունակվելու է մինչև հուլիսի 16-ը:

В Ереване обсуждают вопросы цивилизации и культуры стран и народов Ближнего, Среднего и Дальнего Востоков
В Институте востоковедения Национальной Академии Наук Армении (НАН) сегодня открылось 30-ое научное собрание молодых востоковедов, посвященное вопросам истории, цивилизации, международных отношений и культуры стран и народов Ближнего, Среднего и Дальнего Востоков, Кавказа, а также ряду актуальных проблем геноцида и исламоведения.
Председатель Совета молодых востоковедов Института востоковедения Сона Григорян во время открытия научного собрания отметила, что в этом году число участников научного собрания и докладов несравненно выросло: участвует более 50 человек.
“30 лет здесь организовывались конференции и именно здесь свои первые шаги сделали те молодые люди, которые углубили свои знания в востоковедении”, - сказала С. Григорян.
Академик-секретарь отдела армяноведения и общественных наук НАН Владимир Бархударян выразил удовлетворение, что в ходе научного собрания докладчики коснутся не только основных направлений института – тюркологии, арабистики и иранистики, но также будут затронуты темы геноцидоведения, языковедения, литературы и культурологии.
Директор Института востоковедения Рубен Сафрастян в свою очередь сказал, что научные собрания молодых востоковедов имели большое значение в деле развития востоковедения в стране. Он отметил, что основная цель проведения научного собрания заключается в том, чтобы сделать армянские научные собрания интересными и поучительными для молодых востоковедов и специалистов из других стран.
Добавим, что научное собрание продлится до 16 июля.