ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հուլիսի 21-ին հանդես եկան համատեղ հայտարարությամբ, որով տեղեկացրեցին, որ հուլիսի վերջին հավաքվելու են Լեհաստանի Կրակով քաղաքում և նախապատրաստելու են ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման համար նախատեսված Մադրիդյան սկզբունքների նոր տարբերակը: Այս հայտարարությունից ընդամենը մեկ օր անց Բաքվում` պաշտոնական տարբեր մակարդակներով հնչեցին հայտարարություններ, որոնք բավականին հետաքրքիր եզրահանգումների տեղիք են տալիս:
«Եթե հայկական կողմը հաշվի առնի իրական իրավիճակը, վերլուծի և ուշադրություն դարձնի Ադրբեջանի աճող հնարավորությունները, ապա ղարաբաղյան հարցը մոտ ապագայում կլուծվի»,- կառավարության երեկվա նիստում հայտարարեց Իլհամ Ալիևը: Ուշադիր կարդալու դեպքում աչքի է զարնում կրտսեր Ալիևի հայտարարության բովանդակային նմանությունը Խրուշչովի հայտնի` «Ամերիկային հասնել, անցնել»-ին (այստեղ ևս տնտեսական զարգացման հիմքում դրվում է ոչ թե սեփական քաղաքացիների բարեկեցությունը, այլ երևակայական կամ իրական հակառակորդին ինչ-որ չափանիշներով գերազանցելը):
Փաստորեն Ադրբեջանում դեռ պայքարում են Հայաստանին «догнать-перегнать»-ի համար: Միանգամից նշենք, որ ինչպես Խրուշչովի, այնպես էլ Ալիևի դեպքում նշված տեսլականներն անիրագործելի են: Պատճառները խորքային են և առաջիկայում մեկ այլ առանձին հրապարակմամբ դրանց կանդրադառնանք: Հիշեցնենք ընդամենը, որ երկու օր առաջ Ռուսաստանի Պետդումայի պատգամավոր Ալեքսեյ Միտրոֆանովը ադրբեջանցի լրագրողներին հանգամանալից բացատրել էր, որ եթե անգամ ոչ միայն Ռուսաստանը, այլև ամբողջ աշխարհը հայերին ստիպի, միևնույն է` հայերը տեղի չեն տալու:
Ինչ վերաբերում է Իլհամ Ալիևի շեշտադրումներին, ապա դրանք բավականին ուշագրավ են: Փաստորեն Ադրբեջանի ղեկավարը բարձրաձայն ասել է այն, ինչ պնդում են փորձագետները (մեր հրապարակումներում բազմիցս ենք անդրադարձել այդ խնդրին)` Բաքվում փոխզիջումների պատրաստ չեն և կառուցողականության մասին հայտարարություններն ընդամենը միֆ են:
Նույն օրը խոսեց նաև Վաֆա Գուլուզադեն ու ասաց այն ամենը, ինչ մտածում են Բաքվի պաշտոնյաները, բայց չեն կարող հրապարակավ ասել («Ծաղրածուն արքայի բերանն է» առածն արդիականությունը երբեք չի կորցրել): «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կարող են թեկուզ ձվածեղ պատրաստել: Ադրբեջանը չի ընդունել Մադրիդյան սկզբունքները, և ադրբեջանական հողերը հանրաքվեի միջոցով Հայաստանին փոխանցելու ցանկացած նորացված տարբերակ անընդունելի է Ադրբեջանի համար: Ես համարում եմ, որ այժմ Կրակովում լավ եղանակ է, համանախագահները կգնան այնտեղ` մի քիչ զբոսնելու, հանգստանալու: Իսկ դրա արդյունքում մեզ կփոխանցեն հերթական մեռելածին փաստաթուղթը, որը չի ընդունվելու»,- ասել է Ալիևների կլանի ընտանեկան «քաղաքագետը»: Ապակոդավորենք Վաֆա Գուլուզադեի (հասկանալ` պաշտոնական Բաքվի) հայտարարություններն ու ներկայացնենք հետևություններ:
Ա) Ադրբեջանը պատրաստ չէ փոխզիջման: Սա փաստագրվեց և Իլհամ Ալիևի հայտարարությամբ, և Վաֆա Գուլուզադեի պնդումներով: Փաստորեն Բաքվում չեն ուզում պատկերացնել որևէ լուծում, որը կտարբերվի իրենց պատկերացրած իդեալական տարբերակից: Սա նշանակում է` փոխզիջումներին պատրաստ չլինել: Իհարկե, չի կարելի է ասել, որ հայկական կողմում նման դրևորումներ չկան («ոչ մի թիզ հող»), սակայն այդ ձևակերպումը պաշտոնական շրջանակներից երբեք չի հնչել: Կարծում ենք, միջազգային հանրությունը հաշվի կառնի այս իրողությունը` տարածաշրջանում հետագա համագործակցության ուղղությունները որոշելիս:
Բ) Ադրբեջանը դժգոհ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից (այսինքն` միջնորդների ֆորմատից): Թեև նախկինում էլ պաշտոնական Բաքուն բազմիցս դժգոհել է Մինսկի խմբի արդյունավետությունից (դա բացատրելով այն բանով, որ չգիտե՞ս ինչու այդ միջնորդներն ականջալուր են լինում նաև հայկական կողմի փաստարկներին): Սակայն վերջին շրջանում, զգալով Մոսկվայի, Բրյուսելի (որին Փարիզն է ներկայացնում) ու Վաշինգտոնի հնարավոր կոշտ հակազդեցությունը, Բաքուն կառուցողականության ու գոհունակության իմիտացիա էր անում: Փաստորեն Գուլուզադեն ամեն ինչ դրեց տեղը` եթե «ձվածեղ էլ սարքեն», արդյունքում «մեռելածին փաստաթուղթ» է լինելու։ Այս բանաձևումը հուշում է, որ Բաքուն հրաժարվում է հակամարտության լուծման մեջ մասնագիտացած միջնորդների ծառայություններից: Ադրբեջանը բազմիցս է ապացուցել, որ իր համար ավելի նպատակահարմար է հարցի լուծումն անտեղյակ մարմնում որոնելը: Դե, իհարկե, միշտ էլ կարելի է «տարածքային անձեռնխելիության» հռետորաբանությամբ նպաստավոր հայտարարություններ կորզել, ասենք, Աֆրիկյան միության կամ ԱՍԵԱՆ-ի նման կառույցներում, որոնց հարյուրավոր անդամներից հազիվ մեկը կամ երկուսը կարող են Ադրբեջանը քարտեզի վրա ճիշտ ցույց տալ: Մյուս կողմից չպետք է մոռանալ, որ այսօրինակ հայտարարություններն առնվազն ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում Ադրբեջանի շանտաժային դրսևորումներն են:
Ի դեպ, հատուկ ադրբեջանցիների համար հիշեցնենք, որ աշխարհի գլխավոր իրադարձություններից օտարված, բայց միջազգային կառույցներում քվորում ապահովող երկրները, որոնք առավելապես միավորված են «Չմիավորման շարժման» մեջ, բառացիորեն օրերս ազգերի ինքնորոշման իրավունքը գերակա ընդունող հռչակագիր ընդունեցին:
Գ) Ադրբեջանը համանախագահներին մեղադրում է կոռուպցիայի մեջ: Վաֆա Գուլուզադեի ձևակերպման ընթերցանությունն այնպիսի տպավորություն է ստեղծում, թե համանախագահներ Բրայզան, Ֆասիեն ու Մերզլյակովը Կրակով են մեկնում բացառապես հանգստանալու ու լավ եղանակն ըմբոշխնելու նպատակով (իհարկե` ոչ իրենց հաշվին): Փաստորեն այդպիսով անուղղակիորեն դիվանագետներին լուրջ մեղադրանք է ներկայացվում: Եթե շարունակենք Գուլուզադեի միտքը, ապա կստացվի, որ համանախագահներն, առաջին հերթին, իրենք են խոչընդոտում հակամարտության հանգուցալուծմանը, քանի որ իրենց դիրքն օգտագործում են տարբեր վոյաժների համար և, բնականաբար, հետաքրքրված չեն խնդրի կարգավորմամբ: Կարծում ենք, այս առնչությամբ համանախագահները մասնավոր կերպով արդեն իսկ պետք է կոշտ ձևով արձագանքած լինեին Վաֆա Գուլուզադեին:
Դ) Ադրբեջանը կառուցողական չէ: Վերը նշեցինք, որ պաշտոնական Բաքուն, փաստորեն, ի ցույց է դնում փոխզիջումներից հրաժարվելու դիրքորոշում: Գուլուզադեի մտքերից դատելով` սրան պետք է լրացնել, որ Բաքուն ընդհանրապես ապակառուցողական մոտեցում է որդեգրում: Վերջինս պնդում է, որ Ադրբեջանը չի ընդունելու միջնորդների ներկայացրած և ոչ մի («հերթական մեռելածին») առաջարկ: Այսինքն` Ադրբեջանում արդեն իսկ մերժում են մի բան, որը դեռ գոյություն չունի: Իսկ սա ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ բանակցություններից (երկխոսությունից) հրաժարվելու ակտ: Մասնագիտական առումով «ապակառուցողականությունը» հենց այդպես էլ բնութագրվում է: Կարելի է, իհարկե, հուսալ, որ այս առումով ևս միջազգային հանրությունը, հատկապես միջնորդ երկրները անհրաժեշտ եզրակացություններ կանեն: Սակայն, կարծում ենք, հայկական կողմն այս իրողությունը չպետք է անտեսի:
Նշված պնդումներն ամենևին էլ սպառիչ չեն: Կան մի շարք այլ իրողությունները, որոնք վկայում են այն մասին, որ Ադրբեջանն այսօր, մոտ ապագայում, առկա ձևաչափով պատրաստ չէ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը: Պաշտոնական Բաքվի միակ իրական ցանկությունն է ժամանակ շահելն ու այդ ժամանակահատվածում սպառազինությունների մրցավազք սանձազերծելը: Իլհամ Ալիևի երեկվա հայտարարությունն այլ բան չի նշանակում: Բայց, ցավով պետք է նշենք, որ Իլհամ Ալիևը սխալ կեցվածք է ընդունել, ինչը կարելի է բացատրել նրա կրթությամբ:
Ոչ մի կասկած չկա, որ Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտում (МГИМО) կրթության տարիներին (80-ականներին, սպառազինությունների գլոբալ մրցավազքի ժամանակ) նրան ոչ ոք չի տեղեկացրել այն մասին, որ նավթագազային դոլարների հիման վրա սանձազերծված սպառազինությունների մրցավազքի արդյունքում ԽՍՀՄ-ը տանուլ է տալու և ոչնչանալու է: Այդ ժամանակ ԽՍՀՄ-ի գիտական շրջանակները չեն պատկերացրել, որ մարտագլխիկների (կամ` տանկերի) քանակը հնարավոր պատերազմի դեպքում ոչ մի էական առավելություն չի ապահովելու, այլ միայն ծառայում է եղած հարստության փոշիացմանը: ԽՍՀՄ-ում չի քննարկվել, ուստի և Իլհամ Ալիևն էլ չի սովորել:
Դե ինչ, ԼՂՀ-ում կամ Հայաստանում ոչ ոք իրականում այնքան էլ մտահոգ չէ ադրբեջանական բանակի սպառազինությունների քանակի ինտենսիվ ավելացմամբ: Ի վերջո, փորձը ցույց է տալիս, որ կուտակված տեխնիկայի ու սպառազինության մոտ կեսը առաջին իսկ հնարավորության դեպքում Ադրբեջանն «անշահախնդիր» փոխանցում է Լեռնային Ղարաբաղին: Կասկած չկա, որ հնարավոր պատերազմի դեպքում հենց այդպես էլ լինելու է:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ 21 июля выступили с заявлением, которым сообщили, что соберутся в конце июля в польском городе Краков и подготовят новый вариант Мадридских принципов по урегулированию карабахского конфликта. Всего лишь через день после этого заявления в Баку на разных официальных уровнях прозвучали заявления, которые дают повод для достаточно интересных заключений.
“Если армянская сторона проанализирует реальную ситуацию и возрастающие возможности Азербайджана, то карабахский вопрос найдет свое решение в скором времени”, - заявил Ильхам Алиев накануне в ходе заседания правительства. Если прочитать внимательно, то в глаза сразу же бросается сходство между содержанием заявления Алиева-младшего с известным выражением Хрущева “догнать, перегнать Америку” (здесь также в основе экономического развития заложено не благополучие собственных граждан, а превышение по каким-то показателям воображаемого или реального противника).
Фактически, в Азербайджане все еще борются с “догнать, перегнать Армению”. Отметим сразу, что как в случае Хрущева, так и в случае Алиева указанные видения нереальны. Причины глубинны и их мы коснемся в отдельной публикации. Просто напомним, что два дня назад депутат российской Госдумы Алексей Митрофанов подробно объяснил азербайджанским журналистам, что если даже не только Россия, но и весь мир заставит армян, все равно, они не уступят.
Что касается акцентов Ильхама Алиева, то они достаточно примечательны. Фактически, руководитель Азербайджана озвучил то, что утверждают эксперты (этой задачи мы не раз касались в наших публикациях) – в Баку не готовы к уступкам и заявления о конструктивности всего лишь миф.
В тот же день высказался и Вафа Гулузаде и сказал то, о чем думают чиновники в Баку, но не могут заявить публично. “Сопредседатели МГ ОБСЕ могут готовить хоть яичницу. Азербайджан не принял Мадридские принципы, и любой обновленный вариант передачи азербайджанских земель путем референдума Армении не может быть приемлем для Азербайджана. Я считаю, что сейчас в Кракове хорошая погода, сопредседатели поедут туда просто, чтобы погулять и отдохнуть. А по итогам выдадут нам очередной мертворожденный документ, который не будет принят”, - сказал семейный “политик” клана Алиевых. Расшифруем заявления Гулузаде (понимать как официальный Баку) и представим выводы.
а) Азербайджан не готов на уступки. Это было констатировано и заявлением Ильхама Алиева, и утверждениями Вафы Гулузаде. Фактически в Баку не хотят представить какого-либо решения, которое будет отличаться от представляемого ими идеального варианта. Это значит не быть готовыми на компромисс. Конечно, нельзя сказать, что в армянской стороне нет подобных проявлений (“ни пяди земли”), однако эта формулировка никогда не звучала в официальных кругах. Думаем, международное сообщество учтет эту реалию при определении направлений дальнейшего сотрудничества в регионе.
б) Азербайджан недоволен Минской группой ОБСЕ (то есть, форматом посредников). Несмотря на то, что официальный Баку и раньше был недоволен продуктивностью Минской группы (объясняя это тем, что неизвестно почему эти посредники прислушиваются также к аргументам армянской стороны). Однако в последнее время, чувствуя жесткое противодействие Москвы, Брюсселя (который представляет Париж) и Вашингтона, Баку имитировал конструктивность и удовлетворение. Фактически, Гулузаде расставил все на свои места: если “даже приготовят яичницу”, в результате будет “мертворожденный документ”. Эта формулировка напоминает о том, что Баку отказывается от услуг посредников, имеющих опыт в решении конфликтов. Азербайджан не раз доказывал, что для него целесообразней искать решение вопроса в несведущей структуре. Конечно, всегда можно вытянуть благоприятные заявления с риторикой “территориальной неприкосновенности” у Африки, например, или структур, похожих на АСЕАН, из сотни членов которых только один или двое смогут правильно указать на карте Азербайджан. С другой стороны не стоит забывать о том, что подобные заявления всего лишь проявления азербайджанского шантажа в процессе карабахского конфликта. Кстати, специально для азербайджанцев напомним, что страны, отчужденные от главных событий в мире, но обеспечивающие кворум в международных структурах, которые преимущественно объединены в “Движение необъединения”, буквально на днях приняли декларацию о верховенстве права наций на самоопределение.
в) Азербайджан обвиняет сопредседателей в коррупции. Формулировка Гулузаде создает такое впечатление, будто Брайза, Фасье и Мерзляков едут в Краков исключительно для отдыха и наслаждения хорошей погодой (конечно, не за свой счет). Таким образом, дипломатам косвенно предъявляется обвинение. Если продолжить мысль Гулузаде, то получится, что сопредседатели в первую очередь, сами препятствуют решению конфликта, так как используют свое положение для различных вояжей и, естественно, не заинтересованы решением конфликта. Думаем, по этому поводу сопредседатели уже должны были жестко отреагировать на высказывания Гулузаде.
г) Азербайджан не конструктивный. Мы уже указали выше, что официальный Баку, фактически, проявляет позицию отказа от компромиссов. Судя по мыслям Гулузаде, к этому следует добавить, что Баку вообще занял деконструктивную позицию. Последний утверждает, что Азербайджан не примет ни одно (“очередное мертворожденное”) предложение посредников. То есть, в Азербайджане уже отклоняют то, чего еще нет. А это ничто иное, как акт отказа от переговоров (диалога). С профессиональной точки зрения деконструктивность объясняется именно так. Можно, конечно, надеяться, что международное сообщество, в частности, страны-посредницы, и в этом смысле сделают необходимые заключения. Однако считаем, что армянская сторона не должна игнорировать эти реалии. Указанные утверждения никак не исчерпывающие. Есть ряд и других реалий, которые свидетельствуют о том, что Азербайджан сегодня, в ближайшем будущем, не готов в нынешнем формате к мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Единственное реальное желание официального Баку – выиграть время и за этот период разнуздать гонку вооружений. Вчерашнее заявление Ильхама Алиева ничто иное не означает. Но должны с сожалением отметить, что Ильхам Алиев принял неверную позицию, что можно объяснить его образованием.
Нет никакого сомнения в том, что в годы обучения в Московском государственном институте международных отношений (МГИМО) (в 80-ые, во времена глобальной гонки вооружений) его никто не проинформировал о том, что в результате разнуздывания на основе нефтегазовых долларов гонки вооружений СССР проиграет и развалится. В то время ученые круги СССР не представляли, что количество боеголовок (или танков) при возможной войне не обеспечит никакого существенного преимущества, а послужит только распылению имеющегося богатства. В СССР это не обсуждалось, и, следовательно, Ильхам Алиев этого не выучил.
Ну что, в НКР или в Армении на самом деле никто не обеспокоен интенсивным увеличением количества вооружений азербайджанской армии. В конце концов, опыт показывает, что около половины накопленной техники и вооружения Азербайджан при первой же возможности “бескорыстно” передает Нагорному Карабаху. Нет сомнений, что в случае возможной войны так оно и будет.