ԿԳՆ. ՓԱԽՍՏԱԿԱՆՆԵՐԻ ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ԱՊԱՀՈՎՈՒՄՆ ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆՈՒՄ է
Կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն այսօր աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Հայաստանում ՄԱԿ-ի փախստականների գրասենյակի ներկայացուցիչ Բուշրա Հալեպոտայի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են գրասենյակի կատարած աշխատանքները և փախստականների կրթական խնդիրներին առնչվող հարցեր: Այս մասին հայտնեցին նախարարության մամուլի ծառայությունից:
Նախարարը նշել է, որ Հայաստանում ՄԱԿ-ի փախստականների գրասենյակը տարիներ շարունակ նպաստել է նրանց հասարակության ինտեգրմանը, չնայած այսօր էլ դրան խոչընդոտող մի շարք խնդիրներ կան` սոցիալական, տնտեսական, ինչպես նաև լեզվական և կրթական, նա հավաստիացրել է, որ փախստականների սոցիալական խնդիրները, այդ թվում նաև կրթության իրավունքի ապահովումը, միշտ նախարարության ուշադրության կենտրոնում է:
Բուշրա Հալեպոտան տեղեկացրել է, որ Հայաստանի տասներկու բուհերում արդեն ընթանում են փախստականների իրավունքների վերաբերյալ դասընթացներ, և նա ապավինում է նախարարության աջակցությանը` մյուս բուհերում ևս այդ դասընթացները ներդնելու համար: Գրասենյակի ներկայացուցիչն անդրադարձել է փախստականների հարցերի շուրջ դասագրքերի ստեղծման անհրաժեշտությանը:
Նա տեղեկացրել է նաև, որ ՄԱԿ-ի փախստականների գրասենյակը աջակցություն է ցուցաբերել դպրոցաշինական ծրագրերին, մասնավորապես, վերանորոգվել են մի շարք ուսումնական հաստատություններ: Բուշրա Հալեպոտան խոսել է նաև հետագայում ուսումնական հաստատությունները համապատասխան մարզական պարագաներով հագեցնելու և տարբեր միջոցառումներ անցկացնելու անհրաժետության մասին: Նա նաև կոչ է արել ընդլայնել տարբեր ծրագրերում փախստականների ընդգրկվածութան աստիճանը:
Անդրադառնալով հյուրի բարձացրած խնդիրներին` նախարարը նշել է, որ կրթության և գիտության նախարարությունը հնարավորությունների սահմաններում կփորձի աջակցել միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների վճարովի համակարգ ընդունված փախստականներին` նրանց անվճար համակարգ տեղափոխելու հարցում` նկատի ունենալով նրանց սոցիալական վիճակը:
Նա նաև կոչ է արել փախստականներին` ներգրավվել օտարերկրյա ուսանողների համար ՀՀ բուհերում կազմակերպվող նախապատրաստական բաժիններում` իրականացնելով իրենց կրթական իրավունքը: Անդրադառնալով դասագրքերի խնդրին` նախարարը ողջունել է գաղափարը` նշելով, որ բուհերի կողմից համաձայնություն ստանալուց հետո նախարարությունը պատրաստ է այն ուղարկել փորձաքննության:

МИНИСТР ОБРАЗОВАНИЯ РА: ПРАВО ОБРАЗОВАНИЯ БЕЖЕНЦЕВ В ЦЕНТРЕ ВНИМАНИЯ МИНИСТЕРСТВА
Социальные проблемы беженцев, в том числе обеспечение их права на образование, были и остаются в центре внимания министерства образования и науки Армении, заявил сегодня министр Армен Ашотян на встрече с руководителем офиса беженцев ООН Бушрой Алепотой.
Как сообщает пресс-служба министерства образования и науки РА, руководитель офиса сообщила, что в 12 вузах Армении уже организованы курсы по правам беженцев, и она надеется на поддержку минстерства для преподавания данного курса в других вузах страны. Б.Алепота подчеркнула также необходимость создания учебников для данного курса.
Она сообщила министру, что офис беженцев ООН оказал содействие в ремонте ряда учебных заведений. Бушра Алепота рассказала о том, что необходимо поставить спортивный инвентарь в эти школы и проводить там различные мероприятия. Она призвала увеличить степень вовлеченности беженцев в различных программах.
Касаясь затронутых гостем проблем, министр Армен Ашотян заметил, что министерство образования в рамках своих возможностей постарается содействовать в вопросе перевода на бесплатное обучение тех беженцев, которые поступили на платное отделение средних специальных учебных заведений, учитывая их социальное положение.
Он также призвал беженцев поступать в подготовительные отделения вузов, реализуя свое право на образование. Касаясь проблемы учебников, министр приветствовал идею создания учебников, и сообщил, что после получения согласия вузов, министерство готово направить учебные пособия на экспертизу.