ՍԱՆԿՏ-ՊԵՏԵՐԲՈՒՐԳՈՒՄ ԲԱՑՎԵԼ Է «ՍԵՐԳԵՅ ՓԱՐԱՋԱՆՈՎԻ ԱՇԽԱՐՀԸ» ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍԸ
Պետերբուրգյան «Open Cinema» բաց երկնքի տակ ընթացող կինոփառատոնն այս տարի նվիրված է Սերգեյ Փարաջանովին: Մայրաքաղաքի բնակիչներն ու հյուրերը հնարավորություն ունեն տեսնելու մեծանուն կինոգործչի ստեղծած բոլոր ֆիլմերը: Կինոֆորումի համար տրամադրված է Կինոյի տունը և Պետրոպավլովյան ամրոցը: Այստեղ փարաջանովյան ցուցանմուշներ են բերվել Երևանում գտնվող Փարաջանովի անվան տուն-թանգարանից, տեղեկացնում է «Վեստի.ռու»-ն:
Պետրոպավլովյան ամրոցի դահլիճը, որտեղ «Սերգեյ Փարաջանովի աշխարհը» ցուցահանդեսի շրջանակներում ցուցադրվում են նրա գործերը, հազիվ է բավականացրել այցելուների համար: Այդտեղ ներկա են եղել մշակույթի գործիչներ, արվեստագետներ և այցելուներ Պետերբուրգի հայկական սփյուռքից:
Փարաջանովը Թբիլիսիում ծնված հայազգի մշակութային գործիչ է, սովորել է Մոսկվայում, աշխատել Կիևում: Նրա առաջին ֆիլմը` «Մոռացված նախնիների ստվերները», որ նկարահանվել է 1964-ին, մեծ փառք է բերել նկարչին: Նա է ստեղծել նաև հանրահայտ «Նռան գույնը» ֆիլմը:

“Open Cinema” St. Petersburg film festival is dedicated to Sergey Parajanov. All the guests and people of the capital are given exclusive opportunity to watch famous artist’s films. Parajanov’s museum in Yerevan provided things belonging to the famous film maker.
The hall of Petropavlov’s castle, where “Sergey Parajanov’s World” exhibition is under way, has hardly hosted so many visitors.
Parajanov is Armenian art worker born in Tbilisi. He studied in Moscow and worked in Kiev. His first film – “Shadows of forgotten ancestors” produced in 1964 brought glory and fame to him. Famous “Granate’s color” film has been also produced by famous Parajanov.