ADC-Ի ՀՈՎԱՆԱՎՈՐՈՒԹՅԱՄԲ.  «ՆՎԱՃԵԼՈՎ ԵՐԱԶԱՆՔԻ ԼԵՌԸ»
Արմենիան Դեյթաքոմ Քամփնին, (ADC)՝ բիզնես հաղորդակցության ծառայությունների առաջատարը Հայաստանում, հովանավորեց Մեդիամաքս լրատվական գործակալությանը՝ վաղուց ծրագրավորած նախաձեռնությունն իրականություն դարձնելու համար։
«Նվաճելով երազանքի լեռը» խորագրով արշավը տեղի ունեցավ օգոստոսի 1-ից 5-ը, երբ Մեդիամաքսի արշավախմբի անդամները հասան Արարատ լեռան գագաթը։
Ընկերության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ արշավի հիմնական նպատակը կապված էր երկու նշանակալից տարեդարձերի հետ։ Առաջինը՝ 180 տարի առաջ, 1829թ  սեպտեմբերի 27-ին, պատմության մեջ Արարատ լեռն առաջին անգամ նվաճել են Դորպատի (Տարտուի) համալսարանի պրոֆեսոր, ռուս հետազոտող Յոհան Ֆրիդրիխ Պարրոտն ու հայ անվանի գրող Խաչատուր Աբովյանը։ Ինչպես նաև՝ այս տարվա հոկտեմբերի 15-ը նշանավորվում է Խաչատուր Աբովյանի 200-ամյակով։
«Գնահատելով այս երկու տարեդարձերի կարևորությունը, ADC ընկերությունը դարձավ միակ հովանավորը՝ Մեդիամաքսի պատմական արշավախմբի համար։ Արշավի ժամանակ կատարված լուսանկարներն ու նկարահանումները կանմահացնեն այս արշավը, դարձնելով այն հայ պատմության անբաժանելի մի մասը։
Այն օրվանից ի վեր, երբ Պարրոտն ու Աբովյանն առաջինը նվաճեցին Արարատ լեռը, մինչ օրս ու դեռ ապագայում էլ, լեգենդար Արարատը կշարունակի գրավել Հայաստանի ու օտարերկրյա արշավականներին։ Նոր արշավախմբերը ևս կգտնեն արժանավայել արձագանք ու կարժանանան հատուկ ուշադրության՝ ողջ աշխարհով սփռված հայերի կողմից»,-նշված է ընկերության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Հիշեցնենք, որ «Արմենիան Դեյթաքոմ Քամփնի» ՓԲԸ հայ-նորվեգական համատեղ ձեռնարկություն է` ստեղծված 2006թ-ի ապրիլին: 2009թ. սկզբին Դուբայի Delta Partners հեռահաղորդակցական հիմնադրամը միացավ ADC խմբին՝ կատարելով նշանակալից ներդրում ընկերության կապիտալում։ ADC ընկերությունը գործարկում է իր մեծածավալ օպտիկամանրաթելային ցանցը Երևանում` ապահովելով բիզնես գործընկերների նշանակալի զանգված:

Армениан Дейтаком Кампни, (ADC), лидер в сфере бизнес коммуникационных услуг в Армении, спонсировала информационное агентство Медиамакс в осуществлении долгожданного проекта. Под девизом «Покоряя мечту!», экспедиция прошла с 1 по 5 августа, когда группа экспедиции дошла до вершины горы Арарат.
Главная цель экспедиции была посвящена двум историческим датам: 180 лет назад, 27 сентября 1829 года, первыми в истории покорили гору Арарат профессор Дерптского (Тартусского) университета Иоганн Фридрих Паррот и известный армянский писатель Хачатур Абовян; 15-ое октября этого года ознаменит 200-летие со дня рождения Хачатура Абовяна.
Оценивая важность этих двух юбилеев, ADC стал единственным спонсором этой исторической миссии Медиамакс.
Фотографии и снимки, сделанные во время экдпедиции, сделают ее неотьемлемой частью истории.
С того самого дня как Фридрих Паррот и Хачатур Абовян покорили гору, легендарный Арарат продолжает привлекать к себе как армянских так и иностранных альпинистов. Подобные экспедиции и в будущем найдут свой достойный отклик и заслуженное внимание армян во всем мире.
О компании ADC
ЗАО “Армениан Дейтаком Кампни” - международное совместное предприятие, основанное в апреле 2006г. В начале 2009г. телекоммуникационный фонд «Delta Partners» (Дубай) присоединился к ADC, инвестируя в капитал компании. Широкополосная оптоволоконная сеть ADC в Ереване насчитывает внушительное число бизнес-партнеров.