Օգոստոսի 28-ին Սևանում կմեկնարկի «Երաժիշտները հանուն խաղաղության» միջազգային երաժշտական առաջին փառատոնը: Կազմակերպիչը «Ֆորշ ընդ ֆրենդս» ընկերությունն է, հովանավորներն ու աջակիցները էկոնոմիկայի, տրանսպորտի և կապի, սփյուռքի նախարարություններն են: Փառատոնի մեկնարկից առաջ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության և տարածքային տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանն ու «Ֆորշ ընդ ֆրենդս»-ի հիմնադիր Վահան Գևորգյանը` նույն ինքը հայտնի Ֆորշը հանդիպեցին լրագրողներին:
Մ. Ապրեսյանը հույս հայտնեց, որ փառատոնը կդառնա ավանդական, հովանավորում են այն, քանի որ կայացման փուլում է և կխթանի նոր զբոսաշրջային արդյունքի ձևավորմանը: Բացի այդ Փառատոնը միտված է նպաստելու մշակութային արժեքների պահպանմանն ու զարգացմանը:
Ֆորշի ներկայացմամբ, Փառատոնին մասնակցելու են ռոք և բլյուզ ժանրերի` ընդհանուր առմամբ 75 խմբեր և երգիչներ Հայաստանից, Վրաստանից, Անգլիայից` Ֆորշ, «Ռե Մինոր», «Ռեինկարնացիա», «Դորիանս», «Բամբիռ», «Սթրինգ», «Բաքուր», «Սմայլ», «Վովա Մագիլաձե», «Ամրիտա» և այլն: Ֆորշի ներկայացմամբ, փառատոնի նպատակն է ակտիվացնել համագործակցությունը միջազգային երաժշտական կազմակերպությունների և խմբերի հետ, Հայաստանը միջազգային հանրությանն ու համաշխարհային զբոսաշրջային շուկային ներկայացնել ժամանակակից ժամանցային ռեսուրսներով և հարուստ մշակութային ավանդույթներով:
Կազմակերպիչները ևս նպատակ ունեն փառատոնն ավանդական դարձնել, իսկ թե ինչքան գումար է ծախսվել փառատոնի կազմակերպման և անցկացման համար, Ֆորշն ասաց, թե չի սիրում ներքին խոհանոցը վեր հանել:

На берегу Севана в Армении состоится первый международный музыкальный фестиваль «Музыканты во имя мира”.
Как сообщил сегодня на пресс конференции учредитель компании «Форш анд френдс” Ваан Геворкян (певец Форш), фестиваль начнется 28 августа. Организатором фестиваля является его компания, а спонсируют его министерства экономики, транспорта и связи, диаспоры.
Форш сообщил, что в фестивале примут участие 75 рок- и блюз- групп и певцов из Армении, Грузии и Англии. В частности, в фестивале примет участие он сам, группы “Ре минор” и “Реинкарнация”, “Дорианс”, “Бамбир”, “Стринг”, “Бакур”, “Смайл” и другие. По словам известного певца, цель данного фестиваля – активизировать сотрудничество с международными музыкальными организациями и группами, представить современные ресурсы Армении в сфере досуга и ее культурные традиции международному сообществу и мировому рынку туризма.
Начальник управления туризма и территориального экономического развития министерства экономики Армении Мехак Апресян выразил надежду, что фестиваль станет традиционным. Он заметил, что министерство экономики спонсирует его, поскольку фестиваль пока на стадии становления и он может стимулировать формирование нового туристического продукта. Кроме того, он нацелен на сохранение и развитие культурных ценностей.
Организаторы также желают сделать фестиваль традиционным, а на вопрос, сколько денег потрачено на организацию фестиваля, певец Форш заметил, что не любит раскрывать секреты внутренней кухни.