Բրազիլիայի դեսպանությունը ծրագրում է Հայաստանում սեպտեմբեր ամսին ներկայացնել Ստեփան Ներսիսյանի 2008 թ. նկարահանած «Ball rum» ֆիլմը, որը կնվիրվի 2 պետությունների` Բրազիլիայի /սեպտեմբերի 7/ և Հայաստանի /սեպտեմբերի 21/ անկախությանը նվիրված ազգային տոնին: Այս մասին նախօրեին մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի հետ հանդիպմանն ասել է Հայաստանում Բրազիլիայի դեսպան Մարսելա Նիկոդեմոսը:
Մշակույթի նախարարության տեղեկացմամբ, նախարարը ՀՀ-ում ԲԴՀ նորանշանակ դեսպանին առաջարկել է արդեն իսկ ձևավորված համագործակցությանը զուգահեռ աշխատանքներ ծավալել կինոարվեստի ոլորտում` հաշվի առնելով, որ տեղի հայազգի կինոգործիչները նախարարության աջակցությամբ իրականացնում են հայկական կինոյի ներկայացմանը ուղղված որոշակի ծրագրեր և որը առավել նպատակային ու փոխշահավետ կլինի 2 պետությունների կինոարտադրողների համար, եթե ջանքերը մեկտեղվեն պետական կառույցների կողմից:
Համագործակցության հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներից նախարար Պողոսյանը մատնանշել է նաև թարգմանական գրականությունը, ցուցահանդեսային, համերգային մի քանի նախագծեր, որոնք աշխատանքային կարգով կքննարկվեն առաջիկայում:

Посольство Бразилии планирует в сентябре текущего года представить в Армении фильм Степана Нерсисяна “Ball rum”, снятый в 2008 году. Фильм будет посвящен национальным праздникам независимости Бразилии (7 сентября) и Армении (21 сентября). Об этом в ходе вчерашней встречи с министром культуры РА Асмик Петросян сказала посол Бразилии в РА Марсела Никодемос.
Как сообщают в пресс-службе Министерства культуры республики, А. Петросян предложила новоназначенному послу Бразилии в РА параллельно с уже сформировавшимся сотрудничеством развернуть работы в сфере киноискусства, учитывая, что местные кинодеятели, при содействии Министерства, осуществляют определенные программы, направленные на представление армянского кино. Она заметила, что будет более целесообразно и взаимовыгодно для производителей кино двух государств, если усердия будут совмещены со стороны государственных структур.
В числе сфер, представляющих интерес для сотрудничества, министр культуры РА отметила также литературу, ряд выставочных и концертных проектов, которые в предстоящем будут обсуждены в рабочем порядке.