16 ԿԱԹՍԱՅԱՏՈՒՆ, 43 ԴՊՐՈՑ` ՄԻԱՅՆ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ
Երևանի քաղաքապետարանի միջոցներով կառուցվել է 16 կաթսայատուն (մանկապարտեզ, դպրոց, երաժշտական դպրոց), իսկ քաղաքաշինության նախարարության պատվերով մայրաքաղաքում վերանորոգվում է 43 դպրոց: Այս մասին Panorama.am-ին ասաց քաղաքապետարանի կրթության վարչության պետի տեղակալ Արմինե Վարդանյանը:
Ըստ նրա, կաթսայատների կառուցումն արդեն ավարտվել է, իսկ վերանորոգման աշխատանքները դեռ շատ դպրոցներում շարունակվում են: «Ամռան ընթացքում հիմնական աշխատանքները կատարվել են: Շինարարական աշխատանքները շարունակվում են դպրոցների այն մասերում, որոնք չեն խանգարի աշակերտներին»,- ասաց Ա. Վարդանյանը:
Քաղաքապետարանը 16 կաթսայատների կառուցման համար հատկացրել է 662 մլն 700 հազար դրամ: Կան մեծ կաթսայատներ, որոնք միաժամանակ ջեռուցելու են և դպրոցը, և հարակից մանկապարտեզը:
Այն հարցին, թե՞ կան կոնկրետ ժամկետներ, որ դպրոցները պետք է վերանորոգվեն (օրինակ 5 տարին մեկ կամ 10 տարին մեկ), Ա. Վարդանյանը պատասխանեց, որ ոչ. «Քանի որ մեզ մոտ ոչ բոլոր դպրոցներ են վերանորոգվել, կան դպրոցներ, որ չունեն կաթսայատներ, նախ և առաջ այդ հարցը պետք է լուծենք, այսինքն` բոլորը պետք է մի հարթության վրա դնենք»:

В ЕРЕВАНЕ ПОСТРОЕНО16 КОТЕЛЕН И ОТРЕМОНТИРОВАНО 43 ШКОЛЫ
Мэрия Еревана построила на свои средства 16 котелен для общеобразовательных и музыкальных школ и детских садов. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщила заместитель начальника муниципального управления образования Армине Варданян.
Она сообщила также, что мэрия взяла на себя ремонт 43 столичных школ, и в ряде школ ремонтные работы пока продолжаются. “За лето основные строительные работы уже завершены. Остается завершить те работы, которые не помешают учебному процессу», - сказала А. Варданян.
На строительство 16-и котелен мэрия выделила 662 млн. 700 тыс. драмов. Среди них есть большие котельные, которые обеспечивают теплом одовременно школу и детсад, находящиеся рядом.
Отвечая на вопрос, есть ли конкретно установленные сроки, скажем, сколько лет раз следует ремонтировать школы, А. Варданян сообщила, что нет. “Поскольку пока не все школы отремонтированы, и не все обеспечены теплом, мы в первую очередь должны решить эти вопросы, то есть все школы должны находиться в равных условиях”, - сказала она.