Վրացական կողմը փորձում է հասկանալ, թե ինչպես է աբխազական աջիկան հայտնվել հայկական շուկայում
Վրաստանի տնտեսության զարգացման նախարարությունը փորձում է պարզաբանել, թե ինչպես են հայկական սպառողական շուկայում հայտնվել Աբխազիայում արտադրվող «Ամցա» տեսակի աջիկաները: «Ինտերֆաքս» գործակալության հաղորդմամբ, խնդրի կապակցությամբ մեկնաբանություններ է տվել վրացական նախարարության ներկայացուցիչը: «Չի բացառվում, որ արտադրանքը մաքսանենգ է և արտադրվում է հենց Հայաստանում: Ներկայումս արտաքին գործերի նախարարության օգնությամբ փորձում ենք ստանալ մանրամասներ, որին կհետևի պաշտոնական հայտարարություն», - նշել է ներկայացուցիչը:
Ռուսական «Նյուզ.ռու» կայքի փոխանցմամբ էլ, արձանագրվածը առաջին դեպքն է, երբ Աբխազիայում արտադրվող ապրանքատեսակը պաշտոնապես հայտնվում է հայկական սպառողական շուկայում: Հայաստանի և Աբխազիայի միջև չկան որևէ քաղաքական և տնտեսական հարաբերություններ, չնայած այն հանգամանքի, որ Աբխազիայում բնակվում են մեծ թվով հայեր:
Կայքը նշում է նաև, որ նշված ապրանքատեսակի վաճառքը ռուսական շուկայում, մասնավորապես Մոսկովյան սուպերմարկետներում իրականացվում է առանց որևէ խոչընդոտի:

GEORGIA SURPRIZED BY APPEARANCE OF ABKHAZIAN ADJIKA IN ARMENIAN MARKET
The Georgian Ministry of Economic Development tries to clarify how the Abkhazian “Amtsa” adjika appeared in the Armenian consumers’ market. As “Interfax” agency reports on this concern a representative of the Georgian Ministry commented on the problem. “It’s not excluded that the production is smuggled and is produced in Armenia. At present we try to get the details by the help of the Foreign Ministry, after it an official statement will be declared”, - mentioned the representative.
Russian “News.ru” informs that it is the first case recorded when the goods produced in Abkhazia officially appear in the Armenian consumers’ market. There are no political and economic relations between Armenia and Abkhazia, although a great number of Armenians live in Abkhazia.
The site notes that the sale of the mentioned product in Russian market especially in Moscow supermarkets is realized without any obstacle.