ԱՊԱԳԱ ԱՌԱՋՆՈՐԴՆԵՐԻ ՓՈԽԱՆԱԿՄԱՆ ԾՐԱԳԻՐ
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն այսօր հանդիպեlլ է Միջազգային կրթության ամերիկյան խորհուրդների հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Էլվիրա Դանայի հետ: Այս մասին տեղեկացանք ԿԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությանը Հայաստանում իրականացվող ծրագրերին աջակցելու համար` տնօրենը ներկայացրել է տեղեկատվություն ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի կրթական և մշակութային գործերի բաժնից ստացած դրամաշնորհի շրջանակում` Հայաստանում և ԱՊՀ երկրներում «Ապագա առաջնորդների փոխանակման ծրագրի» /FLEX/ իրականացման վերաբերյալ: Էլվիրա Դանան նշել է, որ նախորդ տարիներին ծրագրում ընդգրկվում էին ավարտական դասարանների աշակերտները, իսկ այս տարի ծրագրին կարող են մասնակցել 9-րդ կամ 10-րդ /ոչ ավարտական/ դասարաններում սովորող աշակերտները, որպեսզի ավարտական և միասնական քննությունները խոչընդոտ չհանդիսանան ծրագրի իրականացման համար: ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը ողջունելով ծրագիրը, նշել է, որ այն մեծ նշանակություն ունի մասնակից երեխաների կյանքում: «Մեծ տարբերություն է նկատվում երեխաների մեջ գնալուց առաջ և վերադառնալուց հետո: Նրանց մոտ ավելի է մեծանում սովորելու, գիտելիք ձեռք բերելու ցանկությունը: Նրանք ավելի նպատակասլաց, նպատակաուղղված են դառնում»,- նշել է նախարարը:
Հանդիպման ավարտին համաձայնություն է ձեռքբերվել պահպանել աշխատանքային բոլոր մեխանիզմները և շարունակել համագործակցությունը նաև այլ ծրագրերի շրջանակում:

Министр образования: В детях, обучающихся по программе FLEX усиливается тяга к знаниям
Министр образования Армении Армен Ашотян встретился сегодня с директором армянского офиса американских советов международного образования Эльвирой Дана. Об этом сообщает пресс-служба министерства образования.
Выразив благодарность министерству за оказанную поддержку программ, реализуемых в Армении, директор рассказала о программе “Обмен будущими лидерами” /FLEX/, осуществляемой в Армении и странах СНГ на средства госсекретариата США. Эльвира Дана заметила, что если в прошлые годы в программе могли принимать участие ученики выпускных классов, то в этом году в ней могут принять участие также ученики 9-ых и 10-ых невыпускных классов, чтобы выпускные и вступительные экзамены не помешали реализации программы.
Армен Ашотян приветствовал данную программу, заметил, что она имеет большое значение в жизни учеников, принявших в ней участие. “Наблюдается большая разница в детях до поездки в США и после возвращения. У них усиливается желание учиться и приобрести знания. Они становятся более целеустремленными”, - заметил министр.
По итогам встречи достигнута договоренность сохранить все рабочие механизмы и продолжить также сотрудничество в рамках других программ.