ՆԱԽԱԳԱՀ ՍԵՐԺ ՍԱՐԳՍՅԱՆ. ԳԻՏԵԼԻՔԻ ՁԵՌՔԲԵՐՄԱՆ ՅՈՒՐԱՔԱՆՉՅՈՒՐ ՏԱՐԻՆ ԵՎ ՆՈՒՅՆԻՍԿ ՕՐԸ ԿԱՐԵՎՈՐ ԵՆ
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձ է հղել Գիտելիքի օրվա կապակցությամբ: Ըստ նախագահի մամլո գրասենյակի, ուղերձում նշված է.
«Հարգելի´ուսուցիչներ և ծնողներ,
Սիրելի´ աշակերտներ, Շնորհավորում եմ ձեզ Գիտելիքի օրվա կապակցությամբ:
«Գիտելիքը հզոր զենք է» արտահայտությունը հատկապես արդիական է ներկա աշխարհում: Որքան կրթված է հասարակությունը, այնքան ավելի մեծ հնարավորություններ ունի կազմակեպելու իր կյանքը, ապահովելու իր բարեկեցությունը, պահպանելու և զարգացնելու իր մշակույթը:
Այս հանրահայտ ճշմարտությունները Հայաստանի իշխանությունների համար գործողությունների ծրագրի հիմք են: Մեր ուշադրության կենտրոնում է կրթական համակարգի խնդիրներն ու ոլորտի բարեփոխումների ընթացքը:
Շնորհավորում եմ հատկապես առաջին դասարանցիներին, ովքեր առաջին անգամ ոտք են դնում դպրոցական շեմից` բացահայտելու մի նոր ու անսահման աշխարհ` գրքերի աշխարհը, որ «տիեզերք է անեզր»:
Հաջողություն եմ մաղթում ուսուցիչներին ու աշակերտներին նոր ուսումնական տարում: Թող այն լինի արդյունավետ, քանզի գիտելիքի ձեռքբերման յուրաքանչյուր տարին և նույնիսկ օրը կարևոր են: Դրանցով է պայմանավորված վաղվա Հայաստանի հզորությունն ու նկարագիրը»:

President Serzh Sargsyan addressed congratulatory message on the occasion of Knowledge Day, President’s Cabinet reports. The message writes:
“Dear Teachers and Parents, dear schoolchildren, I congratulate you on the occasion of Knowledge Day.
The well-known maxim “Knowledge is power” is particularly valid in the contemporary world. The more educated the society, the more opportunities it has to organize its life, provide for its well-being, protect and develop its culture.
That universal truth is core of the program of action of the Government of Armenia. Problems of the system of education and the process of its reformation are in the center of our attention.
I congratulate especially the first graders, who enter the school for the first time to discover a new world which has no boundaries – the world of books, “an infinite universe”.
I wish the teachers and students success in new school year. Let it be a productive year, since for acquiring knowledge every year, every day are important. Knowledge is the promise of Armenia’s standing and power.”