ՆԱԽԱԳԱՀ ՍԵՐԺ ՍԱՐԳՍՅԱՆ. ԳԻՏԵԼԻՔԻ ՁԵՌՔԲԵՐՄԱՆ ՅՈՒՐԱՔԱՆՉՅՈՒՐ ՏԱՐԻՆ ԵՎ ՆՈՒՅՆԻՍԿ ՕՐԸ ԿԱՐԵՎՈՐ ԵՆ
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձ է հղել Գիտելիքի օրվա կապակցությամբ: Ըստ նախագահի մամլո գրասենյակի, ուղերձում նշված է.
«Հարգելի´ուսուցիչներ և ծնողներ,
Սիրելի´ աշակերտներ, Շնորհավորում եմ ձեզ Գիտելիքի օրվա կապակցությամբ:
«Գիտելիքը հզոր զենք է» արտահայտությունը հատկապես արդիական է ներկա աշխարհում: Որքան կրթված է հասարակությունը, այնքան ավելի մեծ հնարավորություններ ունի կազմակեպելու իր կյանքը, ապահովելու իր բարեկեցությունը, պահպանելու և զարգացնելու իր մշակույթը:
Այս հանրահայտ ճշմարտությունները Հայաստանի իշխանությունների համար գործողությունների ծրագրի հիմք են: Մեր ուշադրության կենտրոնում է կրթական համակարգի խնդիրներն ու ոլորտի բարեփոխումների ընթացքը:
Շնորհավորում եմ հատկապես առաջին դասարանցիներին, ովքեր առաջին անգամ ոտք են դնում դպրոցական շեմից` բացահայտելու մի նոր ու անսահման աշխարհ` գրքերի աշխարհը, որ «տիեզերք է անեզր»:
Հաջողություն եմ մաղթում ուսուցիչներին ու աշակերտներին նոր ուսումնական տարում: Թող այն լինի արդյունավետ, քանզի գիտելիքի ձեռքբերման յուրաքանչյուր տարին և նույնիսկ օրը կարևոր են: Դրանցով է պայմանավորված վաղվա Հայաստանի հզորությունն ու նկարագիրը»:

Президент Армении поздравил учащихся с Днем знаний
“Дорогие учителя и родители, дорогие ученики, поздравляю вас с Днем знания. Выражение: “Знание – мощное оружие” особенно актуально в современном мире. Насколько образовано общество, настолько большими возможностями оно обладает, чтобы организовать свою жизнь, обеспечить свое благополучие, сохранить и развивать свою культуру”, - говорится в послании президента.
По словам президента, эти общеизвестные истины для властей Армении являются основой для плана действий. “В центре нашего внимания находятся проблемы образовательной системы и ход реформ сферы”, - говорится в послании.
Глава государства в особенности поздравил первоклассников, которые в первый раз ступают за школьный порог, “чтобы открыть новый и безграничный мир – мир книг, который является “бескрайней вселенной”.
Президент Армении пожелал успеха учителям и ученикам в новом учебном году. “Пусть новый учебный год будет плодотворным, так как важен каждый год, и даже день обретения знаний. Ими обусловлены мощь и облик завтрашней Армении”, - говорится в послании главы государства.