«ՈՍԿԵ ԾԻՐԱՆ» ԿԻՆՈԴՊՐՈՑԻ ԴԱՍԸՆԹԱՑԸ ԿՎԱՐԻ ՀԱՆՐԱՀԱՅՏ ԿԻՆՈՌԵԺԻՍՈՐ ՔՇԻՇՏՈՖ ԶԱՆՈՒՍԻՆ
«Ոսկե ծիրան» երևանյան միջազգային կինոփառատոնի հիմնած «Ոսկե ծիրան» բարձրագույն կինոդպրոցի 2009-2010 ուս տարվա առաջին դասընթացը կվարի լեհ հանրահայտ կինոռեժիսոր Քշիշտոֆ Զանուսին: Այսօրվա ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Դավիթ Մուրադյանը:
Նա նշեց, որ շատ ուրախ է այսօր Հայաստանում հյուրընկալել ամենխոշոր արվեստագետներից մեկին:
«Մենք համոզված ենք, որ Քշիշտոֆ Զանուսիի դասընթացը ևս կկրի պրակտիկ բնույթ, իսկ մեր ուսանողները շատ բան կսվորեն հանրահայտ կինոռեժիսորից»,- հավելեց նա:
Կինոռեժիսոր Քշիշտոֆ Զանուսին նշեց, որ շատ շնորհակալ է հրավիրվելու համար և շատ ուրախ է, որ աշխատելու է երիտասարդների հետ:
«Ես համոզված եմ, որ դասընթացները կկրեն պրակտիկ բնույթ: Երիտասարդները կնկարահանեն 3 րոպեանոց ֆիլմ, որոնց նկարահանման աշխատանքներին փորձելու եմ ուղղություն ցույց տալ»,- ասաց նա:
Դասընթացը կանցկացվի սեպտեմբերի 8-ից 15-ը: Նշենք, որ «Ոսկե ծիրան» բարձրագույն դպրոցը 2009-2010 ուս տարվա համար օգոստոսի 1-ին հայտարարել էր ընդունելություն: Դպրոցում ուսանելու համար դիմել էին 85 հոգի, որից 70-ը Հայաստանից, իսկ 15-ը` արտերկրից` Վրաստանից, Թուրքիայից, Պարսկաստնից, Ռուսաստանից, Ռումինիայից և Մոլդովայից: Նախանական ընտրության և հարցազրույցների արդյունքում 8 ուսանողներ ընդունվել են կինոդպրոց` մեկ տարի ժամկետով: Արտասահմանյան վարպետների դասերին նրանց կմիանան նաև արտասահմանցի ուսանողների և կինոդպրոցի նախորդ տարվա դասընթացների լավագույն մասնակիցները:
Քշիշտոֆ Զանուսին Եվրոպական կինոյի հեղինակավոր անուններից է: Նա նկարահանել է բազմաթիվ վավերագրական, խաղարկային կինոֆիլմեր և հեռուսաֆիլմեր թե Լեհաստանում, թե արտասահմանում: Հիշեցնենք, որ «Ոսկե ծիրան» բարձրագույն կինոդպրոցի առաջին վարպետության դասերը անցկացրել է Ատոմ Էգոյանը, իսկ երկրորդ դասընթացը`Աբբաս Քիառոստամին:
Հավելենք, որ Քշիշտոֆ Զանուսի վարպետության դասերը կազմակերպվել են Հայաստանում Լեհաստանի դեսպանատան աջակցությամբ: Այս ծրագրին աջակցում է նաև ՀՀ մշակույթի նախարարությունը:

Кшиштоф Занусси откроет цикл практических занятий в высшей школе киноискусства “Золотой абрикос”
Известный польский режиссер Кшиштоф Занусси проведет первый курс практических занятий в высшей школе киноискусств Армении “Золотой абрикос”, основанной одноименным международным кинофестивалем. Об этом сегодня на пресс-конференции в Ереване сообщил заместитель министра культуры Армении Давид Мурадян.
Он выразил огромную радость по поводу того, что в гостях в Армении находится большой мастер, и выразил уверенность в том, что курс Занусси будет носить практический характер, а наши студенты многому научатся у мастера.
Кинорежиссер Кшиштоф Занусси выразил благодарность за приглашение провести практические занятия в киношколе и сообщил, что очень рад возможности работать с молодежью. “Молодые режиссеры будут снимать 3-хминутные фильмы, а я буду направлять их”, - сказал Занусси.
Кшиштоф Занусси преподаст уроки мастерства с 8 по 15 сентября.
Напомним, что высшая школа киноискусства “Золотой абрикос” 1 августа объявила о приеме на 2009-2010 учебный год. Для обучения в школе подали заявки 85 человек, из них – 70 из Армении, 15 – из Грузии, Турции, Ирана, России, Румынии и Молдовы. По итогам предварительного отбора и собеседования только 8 из них поступили в школу сроком на год. Во время курсов известных зарубежных кинорежиссеров к ним присоединятся также иностранные студенты.