«ՀԱՅ ՖԵՍՏ» ՅՈԹԵՐՈՐԴ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԹԱՏԵՐԱԿԱՆ ՓԱՌԱՏՈՆԸ  ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ
Հոկտեմբերի 1-8-ը Երևանում կկայանա «ՀԱՅ ՖԵՍՏ» յոթերորդ միջազգային թատերական փառատոնը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց փառատոնի նախագահ Արթուր Ղուկասյանը:
Նա նշեց, որ այս տարի փառատոնն անցած տարվա համեմատ փոքր կլինի, սակայն դա չի նշանակում, որ այն վատը կլինի: Այս տարի փառատոնին մասնակցելու են 22 երկրներից շուրջ 33 թատերական խմբեր, այդ թվում` Մեծ Բրիտանիայից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Կանադայից, Սլովենիայից, Լեհաստանից, Իսրայելից, Ֆրանսիայից, Ղազախստանից, Վրաստանից, Նիդերլանդներից, Իրանից և Հայաստանից:
Նշենք, որ անցած տարի փառատոնին մասնակցել են 62 խմբեր` 32 երկրներից:
«Այս տարի թատրոնները տնտեսական ճգնաժամի պատճառով չեն կարողանում գալ Հայաստան»,- հավելեց փառատոնի նախագահը:
Փառատոնի շրջանակներում կցուցադրվեն ավելի քան 50 ներկայացումներ 16 բեմահարթակներում: Թատերասերները հնարավորություն կունենան դիտել դրամատիկական, երաժշտական, պարային ներկայացումներ, մատների թատրոն, ինչպես նաև բազում բացօթյա ներկայացումներ:
Արթուր Ղուկասյանի խոսքերով, փառատոնն իրենց մասնակցությամբ կպատվեն համաշխարհային մեծության այնպիսի թատրոններ, ինչպիսիք են Ֆրանսիայից Ֆիլիպ Ժանտի թատրոնը, Շվեյցարիայից «Տրիկստեր» թատրոնը, Բուլղարիայից «Կրեդո» թատրոնը:
Բացի այդ փառատոնին կմասնակցեն միջազգային էքսպերտներ` Լոնդոնի Արվեստի Համալսարանի պրաֆեսորներ Նոյել Վիտսը և Պիտ Բրուսքը, Յանա Պրեկովան (Պրահայի Թատերանկարչության և Բեմանկարչության Կվադրիենալե), Դեվիթ Բուրմանը (ԻնտեՍտուդիո, ԿուկԱրտ փառատոնի տնօրեն, Սանտ Պետերբուրգ):
Նա նշեց, որ փառատոնի հիմնական ծրագրերից բացի այս տարի սպասվում են Բաց հասարակության Ինստիտուտի արվեստի և մշակույթի ցանցային ծրագրի աջակցությամբ «Բեմանկարչության զարգացումը Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում» խորագրով սեմինարներ, վարպետության դասեր, ցուցահանդեսներ:
Արթուր Ղուկասյանի տեղեկացմամբ, «ՀԱՅ ՖԵՍՏ-2009»-ը կբացվի Բուլղարիայի Կրեդո թատրոնի «Շինել» ներկայացումով` ըստ Ն. Գոգոլի հայտնի նովելի:
Այս տարի 6 թատերխմբեր հանդես կգան բացօթյա` Շառլ Ազնավուրի հրապարակում: Հայկական թատերխմբերից փառատոնին մասնակցելու է «Միհր» թատրոնը, «Տիկնիկային թատրոնը», «Կամերային Թատրոնը» և այլն:
Փառատոնի նախագահը նշեց, որ ներկայացումների տոմսերի արժեքը կտատանվի 500-1000 դրամ, կլինեն նաև անվճար ներկայացումներ:
Նշենք, որ այս տարի փառատոնը անց է կացվում ՀՀ նախագահի, ՀՀ կառավարության և ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ: ՀՀ մշակույթի նախարարությունը փառատոնին տրամադրել է 35 մլն դրամ:

Международный театральный фестиваль “Ай Фест” пройдет 1-8 октября в Ереване
Седьмой международный театральный фестиваль “Ай Фест” пройдет с 1-8 октября в Ереване. Об этом сегодня в ходе встречи с журналистами сообщил председатель фестиваля Артур Гукасян.
Он отметил, что в этом году по сравнению с прошлым годом масштабы фестиваля будут меньше, однако это не значит, что он будет плохим. В этом году в фестивале примут участие 33 театральные группы из 22 стран, в том числе, из Великобритании, США, России, Канады, Словении, Польши, Израиля, Франции, Казахстана, Грузии, Нидерландов, Ирана и Армении. Из армянских театров в фестивале примут участие театр “Мигр”, “Кукольный театр”, “Камерный театр” и другие.
Отметим, что в прошлом году в фестивале приняли участие 62 группы из 32 стран.
“В этом году из-за экономического кризиса театры не могут приехать в Армению”, - добавил председатель фестиваля.
В рамках фестиваля на 16 театральных площадках состоится показ более чем 50 представлений. Зрители смогут увидеть драматические, музыкальные, танцевальные представления, театр на пальцы. 6 театральных групп в этом году выступят под открытым небом, на площади Шарля Азнавура.
По словам Артура Гукасяна, гостями фестиваля будут такие театры мировой величины, как театр Филиппа Жанта из Франции, театр Швейцарии “Трикстер”, театр Болгарии “Кредо”.
Кроме того, в театре примут участие международные эксперты. Помимо основной программы фестиваля в этом году ожидаются также семинары “Развитие декора на Южном Кавказе и в Центральной Азии” при содействии сетевой программы искусства и культуры Института открытого общества, мастер-классы и выставки.
А. Гукасян сообщил также, что “Ай-Фест 2009” откроется представлением “Шинель” болгарского театра Кредо, поставленной по одноименной новелле Гоголя.
Стоимость билетов на представления составит от 500 до 1000 драмов.
Отметим, что в этом году фестиваль пройдет при содействии президента РА, правительства и министерства культуры. На проведение фестиваля выделено 35 млн. драмов.