ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ԵՎ ԱՐՑԱԽԸ`ՓԱՐԻԶԻ ԶԲՈՍԱՇՐՋՈՒԹՅԱՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՏՈՆԱՎԱՃԱՌՈՒՄ
Հայաստանը և Արցախը մասնակցում են Փարիզում այսօր մեկնարկած զբոսաշրջության միջազգային տոնավաճառին, որը կշարունկավի մինչև 25-ը: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը panorama. am-ին  հայտնեց, որ տոնավաճառին Հայաստանից մասնակցում են այստեղ երկար տարիներ գործող 3 տուրօպերատորներ` «Սաբերատոր- Սևան»-ը, «Վոյաժ MAS»-ը և «Ջեոգրոֆիկ Թրեվլ»-ը (Geographic travel), իսկ Արցախից մասնակցում է Զբոսաշրջության զարգացման գործակալություն ՀԿ-ն:
Նշենք, որ այս ցուցահանդեսում հայկական և արցախյան կողմի մասնակցության կազմակերպչական հարցերով զբաղվել է Հայաստանի Զբոսաշրջության զարգացման հայկական գործակալություն ՓԲԸ:
Մ. Ապրեսյանի խոսքով, նման միջազգային ցուցահանդեսներին մասնակցելը շատ կարևոր է Հայաստանի և Արցախի համար, քանի որ այն հնարավորություն է ստեղծում ներկայացնել երկիրը, զբոսաշրջության բնագավառի նորույթները, նոր տուրիստական փաթեթները:
Նա, կարևորելով նման տոնավաճառներին հայկական կողմի մասնակցությունը, նշեց, որ այս տոնավաճառները հնարավորություն են տալիս կապեր հաստատել մի շարք այլ ընկերությունների, զբոսշրջիկների հետ, և հենց տեղում ներկայացնել համագործակցության առաջարկներ:
«Մենք այս տոնավաճառին արդեն մի քանի տարի է ինչ մասնակցում ենք և այն իսկապես նպաստում է Հայաստանում զբոսաշրջության աճին»,- հավելեց Մ. Ապրեսյանը:
Նշենք, որ անցած տարի այս ցուցահանդեսին մասնակցել են շուրջ 500 տուրօպերատորներ, իսկ 4 օրվա ընթացքում ցուցահանդես է այցելել մոտ 30 հազար մարդ:

Армения и Арцах представлены на турярмарке в Париже
Армения и Арцах принимают участие в международной туристической ярмарке, которая началась в Париже сегодня и продлится до 25 сентября.
Как сообщил в беседе с корреспондентом Panorama.am начальник управления туризма министерства экономики Армении Мехак Апресян, из Армении в ярмарке участвуют 3 туроператора, которые долгие годы работают на французском рынке: «Сабератур-Севан». «Вояж-MAS» и «Географик травл» (Geographic travel), а из Арцаха в ярмарке принимает участие НПО «Агентство развития туризма».
Заметим, что организационные вопросы участия армянских компаний в этой выставке решает ЗАО «Армянское агентство развития туризма».
По словам М. Апресяна, участие в подобных выставках очень важно для Армении и для Арцаха, поскольку оно дает возможность представить страну, новости сферы туризма, новые туристические пакеты. Он заметил, что данные ярмарки дают возможность установить связи с рядом других компаний туристической сферы, с потенциальными туристами, и прямо на месте сделать предложение о сотрудничестве.
«Мы уже несколько лет принимаем участие в этой ярмарке, и она действительно способствует развитию туризма в Армении», - заметил М. Апресян.
Заметим, что в прошлом году в парижской ярмарке приняли участие около 500 туроператоров, а за 4 дня выставку посетили около 30 тысяч человек.