«ԿՈՄՊՅՈՒՏԵՐԱՅԻՆ ԳԻՏՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԻՆՖՈՐՄԱՑԻՈՆ ՏԵԽՆՈԼՈԳԻԱՆԵՐ» 7-ՐԴ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԸ`ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ
Այսօր ԳԱԱ-ում մեկնարկեց «Կոմպյուտերային գիտություն և ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաներ» (CSIT-2009) 7-րդ միջազգային գիտաժողովը, որը շարունակվելու է մինչև հոկտեմբերի 2-ը:
Գիտաժողովն անցկացվում է ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների միամսյակի շրջանակներում՝ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հովանու ներքո:
Գիտաժողովին մասնակցում են մոտ 200 մասնագետներ, այդ թվում 62-ը ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Նորվեգիայից, Վրաստանից, Բրազիլիայից, Լեհաստանից, Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունից, Չեխիայի Հանրապետությունից, Թուրքիայից, Ճապոնիայից, Չինաստանից, Իրանից, Իսպանիայից, Ուկրաինայից, Գերմանիայից, Կանադայից, Ֆրանսիայից՝ ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ոլորտի միջազգային նախագծերի ղեկավարներ, առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչներ, տարբեր երկրներից ժամանած ուսանողներ:
Գիտաժողովի նպատակն ու առաքելությունը մասնակիցներին ներկայացրեց ՀՀ ԳԱԱ փոխնախագահ Յուրի Շուքուրյանը: Մասնակիցներին ողջունեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը, «Սինոփսիս»-ի նախագահ Չի-Ֆուն Չանը, Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս Վիկտոր Իվաննիկովը, ՀՀ ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ Վահան Շահգելդյանը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը նշեց, որ այս միամսյակի շրջանակներում բազմաթիվ նախաձեռնություններ են լինելու և ընկերությունների և նախարարության կողմից, և այդ բոլոր նախաձեռնություններին առնվազն համաֆինանսավորում են իրականցնելու: «Միջոցառումները լինելու են կոնֆերանսներ, մրցանակաբաշխություններ, լինելու են մի քանի կենտրոնների բացումը, մանավորապես «Մայքրոսոֆտի» Ինովացիոն կենտրոնի, Սիլիկոնային հովտում պլանավորում ենք ստորագրել տեղի գլոբալ առևտրի միության համաձայնագիր, որով հասանելի կլինենք բոլոր տեղեկատվությանը շուկայի վերաբերյալ, ինչպես նաև կուժեղանա բիզնեսի հետ կապը»,- հավելեց նա:
Նրա խոսքով, CSIT-2009 7-րդ միջազգային գիտաժողովի առաքելությունն է քաջալերել կոմպյուտերային գիտության զարգացումը և ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ասպարեզում փորձագետների միջև գիտական և տեխնոլոգիական տեղեկատվության փոխանակումը, ինչպես նաև հնարավորություն ստեղծել ընդլայնելու Հայաստանի և միջազգային կենտրոնների գիտնականների միջև համագործակցությունը:
Գիտաժողովի ընթացքում ներկայացվեցին զեկույցներ հիմնարար գիտությունների ոլորտից, ինչպես նաև հաջորդող օրերի ընթացքում կանցկացվեն կիրառական նշանակություն ունեցող հատուկ աշխատանքային նստաշրջաններ՝ «Հայաստանի մասնակցությունը Սևծովյան փոխկապակցություն նախագծին», «Տեղեկատվության անվտանգությունը Հայաստանում - ներկա վիճակը և խնդիրները», «UNL - Համընդհանուր ցանցային լեզու», «Հայկական ազգային GRID նախաձեռնություն», «Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի GRID ինֆրակառուցվածքները. ներկա վիճակը և հեռանկարները» թեմաներով:
Գիտաժողովի ընթացքում կանցկացվեն նաև ուսուցողական սեմինարներ: Մասնակիցները գիտաժողովի արդյունքները կամփոփեն «Հայաստանում ԻՏ քաղաքականության շուրջ» թեմայով կլոր սեղանի ընթացքում:
Նշենք, որ CSIT-2009 7-րդ միջազգային գիտաժողովը կազմակերպված է ՀՀ ԳԱԱ-ի, ՀՀ ԳԱԱ ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի կողմից, ՀՀ կառավարության, «Սինոփսիս» Հայաստան LTD-ի, «Յունիկոմպ» CJSC-ի, «Հայլինք» JSC-ի, Երևանի ավտոմատ կառավարման համակարգերի գիտահետազոտական ինստիտուտի, Երևանի կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտի, «ՎիրաժԼոջիք» Հայաստանի, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի, Հայաստանի զարգացման գործակալության աջակցությամբ:

В Ереване проходит научная конференция “Компьютерная наука и информационные технологии”
Международная научная конференция “Компьютерная наука и информационные технологии” (CSIT-2009) открылась сегодня в Национальной академии наук Армении и продлится до 2 октября. Конференция проходит в рамках месяца информационных технологий и под патронажем премьер-министра РА Тиграна Саркисяна.
В научной конференции принимают участие около 200 ученых и специалистов по информационным технологиям из 18 стран, руководители международных проектов, представители ведущих компаний, а также студенты.
Как отметил в своем выступлении министр экономики РА Нерсес Ерицян, в рамках месяца-ИТ будут представлены многочисленные инициативы как со стороны компаний, так и министерства, которые получат софинансирование.
По словам министра, цель международной конференции CSIT-2009 – поддержать развитие компьютерной науки и обмен научной и технологической информацией между экспертами в сфере информационных технологий, а также создать возможность расширить сотрудничество между учеными Армении и международных научных центров.
В ходе конференции будут представлены доклады на тему фундаментальных наук, пройдут рабочие сессии по темам “Участие Армении в проекте “Черноморская взаимосвязь”, “Кибербезопасность в Армении – нынешняя ситуация и задачи”, “UNL – Всеобщий сетевой язык”, “Армянская национальная инициатива GRID”, “Инфраструктуры GRID на Южном Кавказе: нынешняя ситуация и перспективы”.
В ходе конференции планируются также поучительные семинары. Результаты научной конференции будут подведены в ходе круглого стола “Политика ИТ в Армении”.
Международная научная конференция CSIT-2009 организована НАН РА и Институтом информатики и проблем автоматизации НАН РА, при поддержке правительства Армении, компаний “Синопсис Армения”, “Юникомп”, “Айлинк”, “ВиражЛоджик”, НИИ связи Еревана, Фонда “Инкубатор предприятий” и Армянского агентства развития.