ՎԱՂԸ ԾԱՂԿԱՁՈՐՈՒՄ ԿՄԵԿՆԱՐԿԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆԱՅԻՆ ՀԱՄԱԺՈՂՈՎ
Սեպտեմբերի 29-30-ը Ծաղկաձորում տեղի կունենա միջազգային տարածաշրջանային համաժողով` «Կրթություն բոլորի համար` կրթության որակի բարձրացման և ուսումնական ծրագրերի մշակման վերաբերյալ» թեմայով:
Համաժողովի կազմակերպիչներն են` ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը, Մոսկվայում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գրասենյակը և Ժնևում Կրթության միջազգային բյուրոն: Միջոցառման համակազմակերպիչներն են` ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակը: Համաժողովին կմասնակցեն 21 փորձագետ ԱՊՀ երկրներից` ՌԴ, Բելառուս, Ուկրաինա, Մոլդովա, Միջին Ասիայի երկրներ, ինչպես նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և Կրթության միջազգային բյուրոյի ներկայացուցիչներ:
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության հաղորդմամբ` «Կրթություն բոլորի համար» խորագրով տարածաշրջանային համաժողովի նպատակն է քննարկել և վերլուծել տարածաշրջանում կրթության որակի հետ կապված խնդիրները և նորարարական մոտեցումները: Համաժողովի նպատակն է ԱՊՀ երկրներում համաձայնեցնել կրթության որակի բարձրացմանը և ներառական կրթությանն ուղղված ընդհանուր մոտեցումները, մշակել ուսուցման համապատասխան մեթոդներ մանկավարժական համալսարանների, օրենսդիր մարմինների և ոլորտի պատասխանատուների համար:

В курортном городке Цахкадзор Армении состоится международная региональная конференция «Образование для всех: о повышении качества преподавания и разработке учебных программ”. Как сообщает пресс-служба МИД Армении, конференция состоится 29-30 сентября, ее организаторами являются министерство образования и науки, офис ЮНЕСКО в Москве и Международное бюро образования в Женеве. Соорганизаторами мероприятия являются министерство иностранных дел Армении и армянский офис ЮНИСЕФ. В конференции примут участие 21 эксперт из стран СНГ: РФ, Беларуси, Украины, Молдовы, стран Средней Азии, а также представители ЮНЕСКО и Международного бюро образования.
Цель данной конференции – обсудить и проанализировать вопросы, связанные с качеством образования в регионе и новаторские подходы. Конференция также преследует цель сблизить подходы стран СНГ по вопросам повышения качества образования, разработать соответствующие методы преподавания для педагогических вузов, законодательных органов и ответственных сферы образования.