ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԱՌԱՋԻՆ ԱՆԳԱՄ ՊԱՇՏՈՆԱՊԵՍ ԿՆՇՎԻ ԶԲՈՍԱՇՐՋՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ՕՐԸ
Հայաստանում առաջին անգամ պաշտոնապես կնշվի զբոսաշրջության համաշխարհային օրը: Ինչպես հայտնում են Էկոնոմիկայի նախարարությունից, այսօր երեկոյան տեղի կունենա զբոսաշրջության համաշխարհային օրվան նվիրված միջոցառում և զբոսաշրջության բնագավառում ավանդ ներդրած անձանց պարգևատրման արարողություն:
Միջոցառմանը կմասնակցի ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ով ՀՀ վարչապետի շնորհակալագրերը կհանձնի զբոսաշրջության բնագավառում ավանդ ներդրած անձանց:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը զբոսաշրջության բնագավառի մի շարք ներկայացուցիչների կպարգևատրի ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության ոսկե մեդալներով (թողարկված առաջին անգամ), ինչպես նաև` կխրախուսի ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի շնորհակալագրերով:
Միջոցառմանը կմասնակցեն նախարարներ, պատգամավորներ, զբոսաշրջային արդյունաբերության ներկայացուցիչներ (զբոսաշրջային օպերատորներ, հյուրանոցներ, ավիաընկերություններ, զբոսավարներ, ուսումնական հաստատություններ), պետական և մասնավոր, գիտական և ուսումնական հաստատությունների, միջազգային կազմակերպությունների, զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչներ:
Նշենք, որ զբոսաշրջության համաշխարհային օրը նշվում է 1979 թվականից սկսած յուրաքանչյուր տարի սեպտեմբերի 27-ին, այն բանից հետո, երբ Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության գործադիր խորհուրդն Իսպանիայի Տոռեմոլինոս քաղաքում 1979 թ. սեպտեմբերին կայացած 3-րդ նստաշրջանի ընթացքում առաջարկեց յուրաքանչյուր տարի հիշատակել Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության կանոնադրության հաստատման օրը (1970թ. սեպտեմբերի 27-ին):
Զբոսաշրջության համաշխարհային օրվա հիմնական նպատակն է բարձրացնել համաշխարհային հանրության իրազեկությունը զբոսաշրջության և դրա սոցիալական, մշակութային, քաղաքական և տնտեսական արժեքների կարևորության վերաբերյալ:
Հատկանշական է, որ զբոսաշրջության համաշխարհային օրը նշվում է տարվա այնպիսի ժամանակահատվածում, որը հանդիսանում է զբոսաշրջային ակտիվ սեզոնի ավարտ հյուսիսային կիսագնդում և սկիզբ` հարավային կիսագնդում:

В Армении впервые официально отмечается Всемирный день туризма. Как сообщили в министерстве экономики Армении, сегодня вечером состоится торжественное мероприятие и церемония награждения деятелей сферы туризма, внесших весомый вклад в ее развитие.
В церемонии примут участие премьер-министр Армении Тигран Саркисян, который вручит благодарности правительства РА передовым деятелям сферы.
Министр экономики РА Нерсес Ерицян наградит передовых деятелей сферы золотыми медалями министерства (которые выпущены впервые), а также благодарностями.
В мероприятии примут участие министры, депутаты, представители индустрии туризма, государственных и частных учреждений сферы образования, международных организаций, СМИ.
Всемирный день туризма (World Tourism Day) - международный праздник, учрежденный Генеральной ассамблеей Всемирной туристической организации (UNWTO) в 1979 году в испанском городе Торремолино. Приурочен к концу летнего туристического сезона в Северном полушарии и к началу в Южном, отмечается 27 сентября. Цель праздника - пропаганда туризма, освещение его вклада в экономику мирового сообщества, развитие связей между народами разных стран. Всемирная туристическая организация провозглашает девиз праздника каждый год. В 2009 году девиз праздника: «Туризм - торжество разнообразия».