Երեվանում բացվել է DigiTec Expo 2009 ցուցահանդեսը
Այսօր Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում բացվել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ձեռքբերումների DigiTec Expo 2009 միջազգային ցուցահանդեսը, որը նպատակաուղղված նոր գործարար կապերի հաստատմանն ու միջազգային կապերի ընդլայնմանը:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա են գնտվել ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը և շվեդական Ericsson (Jan Campbell) ընկերության փոխնախագահը:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկատերերի միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանն իր ելույթում նշել է, որ այս տարվա ցուցահանդեսի մասնակցիների թիվն ավելացել է 15 տոկոսով: Մասնակցել են 52 ընկերություններ, որոնք հնարավություն ունեն ներկայացնելու սեփական լուծումներն ու ծառայությունները: Ցուցահանդեսում ներկայացված էին Սփյուռքի, Աշխատանքի և սոցիալական ապահովության նախարարությունների, Պետեկամուտների կոմիտեի և կառավարություն տաղավարները:
Ցուցահանդեսի շրջանակներում ներկայացվելու են նաև կառավարության խոշոր ծրագրերը` ուղղված տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (IT) ոլորտի զարգացմանը և էլեկտրոնային ընդհանրության ստեղծմանը, մասնավորապես` «Համակարգիչ բոլորի համար» և Գյումրիի տեխնոպարկի ստեղծման ծրագրերը:
Ցուցահանդեսի շրջանակներում կազմակերպվելու են մի շարք միջոցառումներ` DigiTec Startup ֆորում, Էլեկտրոնային կառավարման համաժողով DigiTec, Digilife սեմինարներ:
Կայանալու են նաև ArmRobotics-ի մրցույթի եզրափակիչ փուլերը «Line Tracking» և «համակարգչային կեղծակերպում (սիմուլիացիա)» անվանակարգերում: Մրցապայքարում ընդգրկված են Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Իրանի թիմերը:
Նշենք, որ ցուցահանդեսի կազմակերպիչներ են հանդիսանում Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկատերերի միությունն ու «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը: Ցուցահանդեսի գլխավոր հովանավորը «UCOM» ընկերությունն է, իսկ պաշտոնական հովանավորը` ADC-ն:

В Ереване открылась выставка DigiTec Expo 2009
Международная выставка достижений в сфере информационных технологий DigiTec Expo 2009 открылась сегодня в спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна.
Выставка направлена на установление новых деловых связей расширение международных связей.
В открытии выставки приняли участие премьер-министр Армении Тигран Саркисян и вице-президент шведской компании Ericsson Ян Кемпбелл (Jan Campbell).
Как отметил в ходе своего выступления исполнительный директор Союза предпринимателей информационных технологий Карен Варданян, в этом году число участников выставки увеличилось на 15%. В выставке принимают участие 52 компании, которые имеют возможность продемонстрировать свои решения и представить свои услуги. На выставке представлены павильоны министерств диаспоры, труда и социальных вопросов, комитета госдоходов, правительства. В рамках выставки будут представлены крупнейшие программы правительства, направленные на развитие IT сферы и создание электронной общественности, в частности, программа «Компьютер для всех» и программа по созданию гюмрийского технопарка.
В рамках выставки будет организован ряд мероприятий: форум DigiTec Startup, конференция Электронное управление DigiTec, семинары Digilife. Неуступающим по зрелищности обещают быть также финальные этапы конкурса ArmRobotics в номинациях Line Tracking и «компьютерная симуляция». Участие в конкурсе примут команды из Армении, Нагорного Карабаха и Ирана.
Организаторами выставки являются Союз предприятий информационных технологий и фонд «Инкубатор предприятий». Генеральный спонсор выставки - компания UCOM, а официальный спонсор - ADC.