Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման հարցը Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների տիրույթում չէ և չի կարող լինել: Այս մասին ևս մեկ անգամ հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը` Փարիզում Եվրոպայի հայաշատ գաղթօջախների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ:
Խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում շրջանառվող մտահոգությունների մասին` հանրապետության նախագահը նաև անդրադարձել է այն հարցադրումներին, թե Թուրքիան գործընթացը կարող է օգտագործել Արցախի հարցում ճնշում գործադրելու համար, և վստահեցրել, որ նման բան չկա և չի կարող լինել:
«Ղարաբաղի հարցում գոյություն ունի բանակցությունների հստակ ձևաչափ, որով այն ընթանում է: Նախաստորագրված արձանագրությունները ոչ մի կապ չունեն Արցախի խնդրի հետ: Ակնհայտ է, որ այնտեղ ակնարկ անգամ չկա Ղարաբաղի մասին: Մեր դիրքորոշումը հստակ է. արցախյան կարգավորման հարցը չի գտնվում և չի կարող գտնվել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների տիրույթում: Սա Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումն է»,- ընդգծել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահը նաև հայտնել է, որ ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում մոտ ապագայում բեկումնային զարգացումներ չեն սպասվում:
«Արցախյան հիմնահարցի կարգավորման գործընթացը դեռևս բավականին աշխատանք է պահանջում, ինչը հիմք է տալիս ենթադրելու, որ մոտակա ժամանակաշրջանում այդ խնդրի կարգավորման համաձայնագրի ստորագրումը իրատեսական չէ»,- նշել է նա:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 1-ից մեկնարկել են Համահայկական ուղևորության շրջանակներում նախագահի հանդիպումները աշխարհասփյուռ հայության ներկայացուցիչների հետ, որի շրջանակներում երեկ` հոկտեմբերի 2-ին, Եվրոպայի հայաշատ գաղթօջախների հայկական կազմակերպությունների ու կառույցների շուրջ հարյուր ներկայացուցիչների հետ հանդիպում է կայացել Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում:

Вопрос урегулирования карабахской проблемы не находится в плоскости отношений Армения-Турция и не может быть. Об этом еще раз заявил президент Армении Серж Саргсян во время встречи с представителями армянских общин Европы в Париже.
Говоря об опасениях, которые озвучиваются в контексте нормализации армяно-турецких отношений, президент РА коснулся тех утверждений, что Турция может использовать процесс для оказания давления в вопросе Арцаха, и заверил, что такого нет и не может быть.
“В вопросе Карабаха существует четкий формат, в котором он продвигается. Парафированные протоколы не имеют никакой связи с проблемой Арцаха. Очевидно, что там и намека нет на Карабах. Наша позиция однозначна: вопрос урегулирования карабахского конфликта не находится и не может находиться в плоскости отношений Турция-Армения. Это принципиальная позиция Армении”, - подчеркнул президент Серж Саргсян.
Президент Армении сообщил также, что в процессе урегулирования карабахского конфликта в ближайшем будущем переломные развития не ожидаются. “Процесс урегулирования карабахского конфликта пока что требует большого объема работы, что дает основания предполагать, что подписание соглашения по этому вопросу в ближайшее время нереально”, - заметил он.
Напомним, что 1 октября началось панармянское турне президента Армении Сержа Саргсяна, в рамках которого вчера, 2 октября, в Париже состоялась встреча президента с представителями организаций армянских общин Европы.