Հայաստանն Իտալիա ու Ֆրանսիա գորտ է արտահանում
Հայաստանը գորտ է արտահանում: Այս մասին Panorama.am-ին ասաց գյուղատնտեսության նախարարության սահմանային հսկիչ կետերի համակարգման բաժնի պետ Ալեքսանդր Ալեքսանյանը:
Նրա խոսքով, հանրապետությունից 600 կիլոգրամ գորտ է արտահանվել Իտալիա և 5 տոննա` Ֆրանսիա:
Ըստ Ա. Ալեքսանյանի, բացի գորտից, հանրապետությունն արտահանում է ընդհանուր առմամբ 334 տոննա խեցգետին: Արտահանումը, հիմնականում, իրականացվում է եվրոպական երկրներ և Ուկրաինա:
«334 տոննայից 130 տոննան եփած սառեցված խեցգետինն է, որն արտահանվում է Շվեդիա: Արտահանումն իրականացվում է մեքենայով»,-ասաց Ա. Ալեքսանյանը:
Ինչպես նշեց գյուղատնտեսության նախարարության սահմանային հսկիչ կետերի համակարգման բաժնի պետը, հանրապետությունից նաև երիշիկեղեն է արտահանվում Վրաստան:
Հիշեցնենք, միայն, որ մարտ ամսին Ա. Ալեքսանյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում նշել էր, որ համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի պատճառով թե՛ արտահանումների, թե՛ ներկրումների ծավալը կտրուկ նվազել է: Մարտի դրությամբ Հայաստանից Վրաստան է արտահանվել միայն 1 տոննա երշիկ:
Իսկ այժմ, Հայաստան շատ քիչ քանակով մթերք է ներկրվում: Հիմնականում երկիրը ներկրում է ցիտրուսային, արևադարձային ու մերձարևադարձային տարբեր մրգեր: Օրինակ՝ Էկվադորից ներկրվում է ադամաթուզ, Հունաստանից ու Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունից՝ նարինջ, Հունաստանից՝ կիտրոն, Վրաստանից, Հունաստանից ու Պարսկաստանից՝ մանդարին, Հունաստանից ու Պարսկաստանից՝ թուրինջ: Պարսկաստանից նաև Հայաստան է բերվում տարբեր մրգերի չրեղեն ու պարսկական խուրմա:

Армения экспортирует лягушек во Францию и Италию
Армения экспортирует лягушек в европейские страны. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил начальник управления пограничными контрольно-пропускными пунктами министерства сельского хозяйства Армении Александр Алексанян.
По его словам, в текущем году 600 кг лягушек экспортировано в Италию и 5 тонн во Францию.
Согласно А. Алексаняну, кроме лягушек республика экспортировала 334 тонны раков в европейские страны и в Украину.
“Из 334 тонн 130 тонн раков экспортированы в Швецию в вареном и замороженном виде. Раки доставляются наземным транспортом”, - сказал он.
Начальник отдела сообщил, что Армения экспортирует также колбасные изделия в Грузию.
Напомним, что в марте А. Алексанян сообщил Panorama.am о том, что из-за кризиса объемы экспорта и импорта резко сократились. По данным на март в месяц в Грузию была поставлена всего одна тонна колбасных изделий.
На данный момент Армения импортирует достаточно малый объем продтоваров. В основном страна завозит цитрусовые, тропические и субтропические фрукты. Например, из Эквадора Армения завозит бананы, из Греции и ЮАР – апельсины и лимоны, из Грузии, Греции и Ирана – мандарины и грейпфруты. Из Ирана ввозятся также сухофрукты и персидская хурма.