Բժշկական համալսարանի ղեկավարությունը տեղյակ չէ, որ համալսարանի դիպլոմը Իրանում անվավեր է համարվելու
Երևանի պետական բժշկական համալսարանի ղեկավարությունն անհեթեթ է համարում այն տեղեկությունը, որ իրենց շրջանավարտների դիպլոմը Իրանում 2010 թվականի շրջանավարտների համար անվավեր է համարվելու: Հիշեցնենք, որ իրանական Mehr գործակալությունը, վկայակոչելով Իրանի առողջապահության նախարարության կրթության բաժնի վարիչ Գուլամռզա Հասանզադեին, տեղեկացրել էր, որ Հայաստանի Բժշկական համալսարանի ավարտական դիպլոմները Իրանում անվավեր են համարվելու: Իրանական կողմի ընդունած այդ որոշումը վերաբերելու է 2010 թվականի շրջանավարտներին: Նույն «բախտին» են նաև արժանացել Ուկրաինայի բժշկական բուհերը:
Բժշկական համալսարանի աշխատակազմի ղեկավարը Panorama.am-ի թղթակցի համապատասխան հարցից զարմացավ և նույն զարմանքով էլ ասաց, որ «նման բան հնարավոր չէ»:
Բուհի միջազգային կապերի գծով պրոռեկտոր Երվանդ Սահակյանն էլ աշխատակազմի ղեկավարի հեռախոսով փոխանցեց, որ նման բան չկա և «Իրանի քաղաքացիները կարող են ուսանել բժշկական համալսարանում»:
Սակայն, ի տարբերություն բուհի ղեկավարությանը, այդ որոշման մասին տեղյակ էր 2008-ից բժշկականի ուսանող և Իրանի քաղաքացի Ջավադ Մոհամմադին: Նրա վրա այդ որոշումը չի տարածվում:
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում իրանցին ասաց, որ Իրանի և Հայաստանի բժշկական կրթության համակարգերը տարբեր են:
«Տարբերությունը բժշկական թրեյնինգների մեջ է, օրինակ Իրանում ամեն օր կարող են բժշկական սարքավորումներին ծանոթանալ, ուսումնասիրություններ կատարել, վիրահատություններին մասնակցել, չենք կարող ներգրավվել գործնական աշխատանքների մեջ, բայց այստեղ միայն դիտորդ ենք` չենք կարող անել ոչ մի նման բան», - հավելեց Մոհամմադին:
Նա չի կարող ասել` որոշումը տեղի՞ն էր, թե՞ ոչ:
«Հավանաբար ճիշտ էր, բայց ոչ միանշնակ, որովհետև որոշ ֆակուլտետներում այդքան պետք չէ պրակտիկան», -նկատեց մեր զրուցակիցը:
Իրանում, ըստ ուսանողի, «հոսպիտալներում ամեն ինչ այնպես է, ինչպես Ամերկայում, այստեղ ամեն ինչ անում են սկսնակ բժիշկները, ոչ թե պրոֆեսորները: Այնպես որ ավարտելով բժշկական կուրսն Իրանում լավ ուսուցանված են դառնում»:

Руководство Ереванского медуниверситета не в курсе, что скоро диплом вуза в Иране будет считаться недействительным
14:07 21/10/2009
Руководство Ереванского государственного медицинского университета Армении назвало необоснованными сведения о том, что дипломы их выпускников с 2010 года будут признаны недействительными в соседнем Иране.
Напомним, что иранское агентство Mehr распространило заявление главы отдела по образованию министерства здравоохранения Ирана Гуламрза Гасанзаде о том, что в связи с низким уровнем образования в медицинских вузах Армении и Украины Иран признал недействительными дипломы образовательных учреждений этих стран.
Руководитель аппарата медицинского университета удивился в ответ на вопрос корреспондента Panorama.am и сказал, что “это невозможно”.
Проректор по международным связям Ерванд Саакян передал по телефону, что “ничего такого нет, и граждане Ирана могут спокойно продолжать обучение в медицинском университете”.
В отличие от руководства вуза, о решении своего правительства был в курсе студент из Ирана Джавад Мохаммади, который обучается в медицинском университете Еревана с 2008 года. Он заметил, что на него это решение не распространяется.
В беседе с корреспондентом Panorama.am он сказал, что системы медицинского образования Ирана и Армении отличаются друг от друга. “Отличие заключается в медицинской практике. Например, в Иране есть возможность знакомиться с медицинским оборудованием, проводить исследования, участвовать в операциях. А здесь мы можем только наблюдать, не можем участвовать в практике”, - сказал студент.
Он не смог ответить на вопрос, это решение было правильным или нет. “Вероятнее всего оно правильное, но это неоднозначно, потому что на некоторых факультетах практика не столь необходима”, - заметил он.
По его словам, в Иране в военных госпиталях все так же, как и в США, и здесь все делают стажеры, а не профессора. “Те, кто проходят медицинский курс в Иране, становятся хорошо обученными”, - сказал он.