Կրթական համակարգում բարեփոխումները շարունակվելու են
Այսօր մեկնարկեց երկօրյա «Կրթության որակի և համապատասխանություն» վարկային առաջին ծրագրի ամփոփումը և երկրորդ վարկային ծրագրի մեկնարկը խորագիրը կրող համաժողովը:
«Կրթության որակ և համապատասխանություն» երկրորդ վարկային ծրագրի նպատակն է Հայաստանի կրթական համակարգի զարգացումն ուղղորդել դեպի գիտելիքահեն տնտեսության պահանջները`ապահովելով հասարակության սոցիալ-տնտեսական պահանջներին համապատասխան հանրակրթության և բարձրագույն մասնագիտական կրթության որակի աճ:
Երկրորդ վարկային ծրագրի շրջանակներում կրթության ոլորտում բարեփոխումներ պետք է իրականացվեն ոչ միայն հանրակրթության ոլորտում, այլև նախադպրոցական հաստատություններում, ավագ դպրոցում և բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում:
«Կրթության որակի և համապատասխանություն» վարկային երկրոդ ծրագրի տևելու է 2009-2014 թթ-ը:
Երկրորդ վարկային ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 31. 26 մլն ԱՄՆ դոլար, որից Համաշխարհային բանկի վարկը կազմում է 25 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ ՀՀ պետական բյուջեի միջոցները` 6.26 մլն ԱՄՆ դոլար:
Կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի խոսքով, ի մի բերելով «Կրթության որակի և համապատասխանություն» վարկային առաջին ծրագիրը, պետք է փաստել, որ այդ ծրագրի իրականացման շնորհիվ Հայաստանում հնարավոր դարձավ իրականացնել այնպիսի բովանդակային, կառուցվածքային և ենթակառուցվածքային բարեփոխումներ, որոնք թույլ են տալիս մեր կրթական համակարգը բնութագրել իր ընդհանուր կառուցվածքով` որպես արդի կրթական համակարգ:
«Շատ կարևոր է, որպեսզի լինի հասարակական աջակցությունը` կրթական համակարգում իրականացվող բարեփոխումներին»,- հավելեց նա:
Նրա խոսքով, երկրորդ վարկային ծրագրի գործողությունները թույլ են տալիս ճգնաժամի պայմաններում մոտակա տարիների ֆինանսական հատկացումների նվազեցման պայմաններում ոչ միայն պահպանել դժվար ձեռք բերված նվաճումները, այլև իրականացնել զարգացման ծրագրերը:
Ըստ նախարարի, երկրորդ վարկային ծրագրի շրջանակում 140 համայնքներում պետք է ստեղծվեն նախադպրոցական դասարաններ, բայցի այդ ծրագրի շրջանակներում տրամադրվելու են ուսանողական վարկեր, ինչպես նաև ունենալու ենք նորարարական ֆինանսավորման մեխանիզմներ բուհերի համար և փորձելու ենք բուհերին ֆինանսավորել ըստ իրենց մրցակցային առավելության. այն է գումարը պետք տալ նրան, ով աշխատում է և արդյունք է ցուցաբերում:
«Պետք է դադարել պասիվ ֆինանասավորման մեխանիզմներից, երբ բոլորին նույն չափաքանակով են ֆինանասավորում և բոլորը կարծես թե հավելյալ աշխատելու խթան չունեն»,- ասաց նախախարը: Ա. Աշոտյանի վստահեցմամբ, այս երկրորդ վարկային ծրագրի մեջ չի մոռացվել նաև հանրակրթության բնագավառը, որտեղ շարունկավելու են բարեփոխումները:
Համաշխարհային բանկի Երևանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը նշեց, որ «Կրթության որակի և համապատասխանություն» վարկային ծրագրի տևողությունը 10 տարի է:
Առաջին վարկային ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի կրթական համակարգում իրականացվել են բազմաթիվ բարեփոխումներ :
«Հայաստանին պետք է ավելի մրցունակ տնտեսություն ունենալ, դրա համար պետության կրթական համակարգը պետք է բարձր մակարդակի վրա լինի, որպեսզի ապահովի որակյալ կադրեր: Այս երկրորդ վարկային ծրագրի նպատակն է ավելի մրցունակ դարձնել Հայաստանի կրթական ծրագրերը»,- հավելեց նա:

Стоимость второй кредитной Программы качества и соответствия образования составит $31.26 млн., $25 млн. из которых – кредитные средства Всемирного банка, а остальные $6.26 млн. – бюджетные средства Армении.
Вторая кредитная программа, которая продлится с 2009 по 2014 год, нацелена на то, чтобы направить развитие образовательной системы Армении к требованиям наукоемкой экономики, обеспечивая рост качества общего и высшего специального образования, соответствующий социально-экономическим требованиям общества.
В рамках второй кредитной программы пройдут реформы не только в области среднего образования, но и в дошкольных учреждениях, старших школах и высших учебных заведениях.
Как отметил министр науки и образования Армении Армен Ашотян в ходе конференции, посвященной подведению итогов первой кредитной программы и началу второй, в проведении реформ важное значение имеет общественное содействие.
По словам министра, инструменты второй кредитной программы позволят не только сохранить достижения, но и осуществить программы развития. В рамках программы в 140 общинах будут созданы дошкольные классы, выданы студенческие кредиты. Для вузов будут созданы новые механизмы финансирования – они будут финансироваться по конкурентному преимуществу.
В свою очередь директор ереванского представительства Всемирного банка Аристомене Варудакис отметил, что кредитная Программа качества и соответствия образования продлится 10 лет.
«Армении нужна более конкурентоспособная экономика, для этого система образования страны должна быть на высоком уровне, чтобы обеспечить государство качественными кадрами. Цель второй кредитной программы – сделать образовательные программы Армении более конкурентоспособными», - добавил он.