Ադրբեջանական Սումգայիթ քաղաքի թիվ 48 դպրոցի երեխաների շրջանում մասսայական սննդային թունավորում է գրանցվել: Երեխաներն իրենց վատ են զգացել պաքսիմատ ուտելուց հետո: Դրանք երեխաներին տվել են փողոցում, տեղեկացրել է «Ինտերֆաքս»-ը վկայակոչելով տեղական հեռուստաընկերությանը:
Թունավորվել է 3-8-րդ դասարանների 47դպրոցական, որոնք սուխարիները վերցրել են երեք տղամարդուց: Երեխաներին սկզբում տեղափոխել են հիվանդանոց, այնուհետև բժշկական օգնություն ցուցաբերելուց հետո դուրս են գրել հիվանդանոցից:
Նախնական տվյալներով, պաքսիմատները եղել են ժամկետանց. դրանց ժամկետն ավարտվել է այս տարվա մայիսին: Դրանք բաժանող երեք տղամարդկանցից մեկին արդեն ոստիկանությունը ձերբակալել է:
Փաստի առնչությամբ դատախազությունը հետաքննություն է կատարում

Массовое пищевое отправление детей в средней школе N48 азербайджанского города Сумгаит. Дети почувствовали себя плохо, съев сухариков, которые им дали на улице, сообщает "Интерфакс" со ссылкой на местный телеканал ANS.
Отравились 47 учеников 3-8 классов, которые взяли сухарики от троих мужчин. Детей сначала доставили в больницу, а после оказания медицинской помощи отпустили домой.
По предварительным данным, пакетики с сухариками, срок годности которых истек в мае 2009 года, школьникам раздавали трое мужчин, приехавших к школе в одном автомобиле. Полиция уже задержала одного из них. Оперативниками установлено, что все трое - сотрудники OOO "Гарабулаг-85". По их признанию, сухарики раздавались ими в рекламных целях.
По данному факту органы прокуратуры проводят расследование.