10-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում հոկտեմբերի 26-29 արդեն երկրորդ անգամ է անցկացվել «Քրիշտոֆ Պենդերեցկու օրերը Հայաստանում» համերգաշարը: Այս կապակցությամբ մամուլի ասուլիս էր կազմակերպել «21-ի հեռանկարները»:
Փառատոնի կազմակերպիչ Ստեփան Ռոստոմյանը Քրիշտոֆ Պենդերեցկուն համեմատեց Պիկասոյի հետ, քանի որ վերջինս, ինչպես և Պիկասոն նկարչության բնագավառում, կարողացել է ստեղծել նոր ուղղություններ: Ի դեպ, մեծ երաժիշտն ունի նաև հայկական արմատներ. լեհ երաժշտի տատը Սպահանից գաղթած հայուհի է: Փառատոնի շրջանակներում հնչել են Պենդերեցկու շուրջ 24 ստեղծագործություններ, ընդ որում այդ ստեղծագործությունները առաջին անգամ էին հնչում Հայաստանում: Կոմպոզիտորի ստեղծագործություններից մեկում լսելի են հայկական մեղեդիներ, որ երաժիշտը լսել էր դեռ իր հորից: Համերգներին ներկա են եղել նաև հրավիրված երաժիշտներ, նրանց թվում` Շանհայի քառյակը: Պենդերցկին գնահատեց մեր հայ երաժիշտների հետ աշխատանքը, սակայն նկատեց, որ վերջիններս փորձ չունեն ժամանակակից երաժշտություն կատարելու:
Ինչ վերաբերում է հայ հանդիսատեսին, ապա կոմպոզիտորը նշեց մի հանգամանք, մեր հանդիսատեսի 40-50%-ը երիտասարդներ են, ինչը կարելի էր հանդիպել 50-60-ականներին Արևելյան Եվրոպայում:
«Բացի այդ, այստեղի հանդիսատեսը բաց է և ջերմ` հասկանալու իմ երաժշտությունը, ինչը ես բոլոր տեղերում չէ, որ հանդիպել եմ»,-ասաց մաեստրոն:

Кшиштоф Пендерецкий в музыке, как Пикассо - в живописи, создал множество новых направлений, сказал сегодня на пресс конференции организатор фестиваля “Перспективы 21 века” Степан Ростомян, представляя именитого польского гостя, дни музыки которого прошли в Ереване с 26 по 29 октября в рамках фестиваля.
В эти дни прозвучали 24 произведения маэстро в исполнении отечественных и зарубежных музыкантов. В одном из произведений, исполненном шанхайским квартетом, прозвучали армянские мотивы, и композитор по этому поводу признался, что слышал эти мелодии от своего отца, чья мать была армянкой родом из Исфагана.
Пендерецкий высоко оценил мастерство армянских исполнителей, но заметил, что у них мало опыта в исполнении современной классической музыки. Композитор особо выделил хор “Овер” под руководством Соны Арутюнян, признавшись, что это первый хор, которому впервые за 40 лет удалось так чисто исполнить одно из его сложнейших произведений.
Что касается армянского зрителя, то, по словам маэстро, он видел много молодежи в зале, что можно было видеть в Восточной Европе в 50-60-ые годы прошлого столетия, и это хорошая тенденция. “Кроме того, армянский зритель открытый и очень тепло принимает исполнителей, что не во всех местах можно встретить”, - заметил композитор.