Ադրբեջանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի` 2010 թ-ի աշխարհի առաջնության ընտրական խաղերի շրջանակում Լիխտենշտեյնի թիմի նկատմամբ տարած 2:0 հաղթանակը և Ռուսաստանի հավաքականի հետ Բաքվում` 1:1` ոչ ոքի խաղը խիստ կասկածելի են: Այս մասին մասին տեղեկություններ են տարածել Ադրբեջանի և Ռուսաստանի մամուլը` նկատի ունենալով այն, որ Ադրբեջանի ազգային հավաքականը շատ թույլ է հիշյալ թիմերից:
Musavat.com-ին հայտնի է դարձել, որ իրականում Ադրբեջանի ազգային հավաքականի Լիխտենշտեյնի և Ռուսաստանի հետ հանդիպումների արդյունքները ոչ թե իր ուժերի, այլ փողի շնորհիվ է ձեռք բերվել:
Անունը բացահայտել չցանկացող Ադրբեջանի ամենահայտնի ֆուտբոլիստներից մեկը կայքի թղթակցին հայտնել է, որ Ադրբեջանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահությունը (AFFA) (որը ղեկավարում է Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության (SOCAR) նախագահ Ռովնագ Աբդուլլաևը), Լիխտենշտեյնի նկատմամբ հաղթանակ տանելու դեպքում, թիմի յուրաքանչյուր խաղացողին 40 հազար մանաթ պարգևատրում էր նախատեսել, սակայն, արդյունքում նրանցից յուրաքանչյուրին ընդամենը 5 հազար մանաթ է հասել, իսկ յուրաքանչյուր ֆուտբոլիստի համար նախատեսված պարգևավճարի 35 հազար մանաթը տրվել է Լիխտենշտեյնի թիմին` նախապես պայմանավորվածության համաձայն` պարտվելու դիմաց:
Նույն աղբյուրի խոսքերով, Բաքվում ռուսների համար խաղի որևէ նշանակություն չունենալու պատճառով, AFFA-ի ղեկավարությունը մեծ փողերի շնորհիվ նման գործարք է արել նաև Ռուսաստանի հետ հանդիպման ժամանակ: Դա AFFA-ի նախագահ Ռովնագ Աբդուլլաևի Ադրբեջանի նախագահից գաղտնի ծրագիրն է եղել:
Ադրբեջանի հավաքականը աշխարհի առաջնության խաղերին խայտառակ արդյունքներ է ցուցադրել, ինչի համար նախագահ Իլհամ Ալիևը դժգոհություն է հայտնել AFFA-ի նախագահի աշխատանքից պետական բյուջեից արված մեծ հատկացումներն անարդյունավետ օգտագործելու եւ ֆուտբոլի բնագավառը խորտակելու համար: Ռովնագ Աբդուլլաեւն էլ, վերջին երկու հանդիպումներում փողով արդյունքներ ձեռք բերելով` աշխատել է պետության ղեկավարի մոտ արդարացնել իրեն: Վերջին երկու խաղերի համար ծախսված փողի իրական չափը հայտնի չէ, բայց խոսվում է միլիոնավոր դոլարների մասին:
«Վերը նշված 40 հազար մանաթները նույնպես որպես պարգևավճար AFFA-ի նախագահը դուրս է գրել պետական բյուջեից: Այդ ճանապարհով փողերն ավելի հեշտությամբ են մաքրվում եւ պետության ղեկավարից թաքուն կեղտոտ գործեր արվում», -հայտնել է աղբյուրը, նշելով, որ Ադրբեջանի հավաքականի գերմանացի գլխավոր մարզիչ Բերտի Ֆոգտսը հեռացել է թիմից պայմանագրով նախատեսված տարեկան 2 մլն եվրոյի միայն մի մասն իրեն վճարվելու, մնացածն էլ AFFA-ի ղեկավարության կողմից յուրացվելու պատճառով:
Նույն աղբյուրի հավաստմամբ, Բաքվում Իսպանիայի եւ Ադրբեջանի հավաքականների ընկերական հանդիպմանը մասնակցության համար իսպանացիները AFFA-ից 7 մլն դոլար են ստացել:
ՙ«Իսկ նրանց Բաքու գալը Ռովնագ Աբդուլլաեւը կազմակերպել է իր ֆուտբոլասեր որդու խնդրանքով, ով Անգլիայի «Լիվերպուլ» ակումբի իսպանացի խաղացող Ֆեռնանդո Թորեսի երկրպագուն է: Բաքվում խաղը 6:0 հաշվով Իսպանիայի հավաքականի օգտին ավարտվելուց հետո, AFFA-ի նախագահի որդին զրուցել եւ լուսանկարվել է Ֆեռնանդո Թորեսի հետ», -musavat.com-ին հայտնել է տեղեկացված աղբյուրը:

Сенсационные махинации главы Федерации футбола Азербайджана
В российской и азербайджанской прессе распространились сведения, ставящие под сомнение результаты национальной сборной Азербайджана по футболу в отборочных играх Чемпионата мира 2010. Азербайджан победил сборную Лихтенштейна со счетом 2:0 и сыграл в ничью (1:1) со сборной России в Баку. Причиной сомнений является то, что сборная Азербайджана гораздо слабее двух вышеназванных сборных.
Сайту мусават.ком стало известно, что на самом деле сборная Азербайджана добилась таких результатов во встречах с Россией и Лихтенштейном не благодаря профессионализму, а с помощью больших денег. Пожелавший остаться неизвестным один из самых известных азербайджанских футболистов, а ныне тренеров, в беседе с корреспондентом сайта сообщил, что руководство Футбольной федерации Азербайджана (AFFA), которую возглавляет глава Государственной нефтяной компании Азербайджана (SOCAR) Ровнаг Абдуллаев, за победу над Лихтенштейном обещал каждому игроку сборной Азербайджана по 40 тысяч манат в качестве премии. Однако в итоге каждому из игроков досталось по 5 тысяч манат, а остальные 35 тысяч у них были отобраны и отданы сборной Лихтенштейна, в качестве компенсации за проигрыш, согласно договоренности.
По сведениям того же источника, из-за того, что игра в Баку для русских не имела никакого значения, руководство AFFA провернуло ту же сделку и на встрече со сборной России. «Это была секретная операция главы AFFA Ровнага Абдуллаева, в тайне от президента Азербайджана Ильхама Алиева. Сборная Азербайджана в результате игр в рамках Чемпионата мира показывала позорные результаты, в связи с чем президент Ильхам Алиев выразил неудовлетворенность работой главы AFFA из-за нецелесообразного расходования средств из госбюджета и краха азербайджанского футбола. А Ровнаг Абдуллаев, обеспечивая договорной результат, в последних двух матчах попытался реабилитироваться перед главой государства. Реальная сумма, затраченная на последние два матча неизвестна, однако в разговорах фигурируют суммы на миллионы долларов. Вышеназванные 40 тысяч манат в качестве премии глава AFFA также выписал из госбюджета. Таким путем деньги отмываются гораздо легче и в тайне от главы государства проворачиваются грязные махинации»,- сообщил источник, отмечая, что главный тренер сборной Азербайджана немец Берти Фогтс покинул должность из-за того, что из полагающихся ему по контракту 2 миллионов евро в год он получил только часть, а остальную присвоило руководство AFFA.
По заверениям того же источника, за участие в дружеском матче между сборными Азербайджана и Испании в Баку испанцы от AFFA получили 7 миллионов долларов. «А их приезд в Баку Ровнаг Абдуллаев организовал по просьбе своего сына, любителя футбола, который является поклонником испанского игрока английского клуба «Ливерпуль» Фернандо Торреса. После того, как игра со сборной Испании в Баку закончилась со счетом 6:0 в пользу испанцев, сын главы AFFA пообщался и сфотографировался с Фернандо Торресом»,- сообщил сайту мусават.ком проинформированный источник.