Իտալական ընկերությունը հետաքրքրված է Հայաստանի երկաթուղային ոլորտով
Իտալիայի երկաթուղային ողջ համակարգը կոորդինացնող «Իտալֆեռ» ընկերությունը հետաքրքրված է Հայաստանի երկաթուղային ոլորտում իրականացվող ծրագրերով: Այդ մասին ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանի հետ նախօրեին տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ տեղեկացրել է Հայաստանում արտակարգ և լիազոր դեսպան Բրունո Սկապինին, տեղեկացնում են նախարարության լրատվական ծառայությունից:
Բացի այդ, նա նաև ասել է, որ իտալական մի շարք ընկերություններ նույնպես հետաքրքրություն են հայտնել տրանսպորտի ոլորտում իրականացվող ծրագրերի նկատմամբ:
Նախարար Սարգսյանը դեսպանի խնդրանքով ներկայացրել է երկաթուղու ոլորտում իրականացվող ծրագրերը: Մասնավորապես նշվել է, որ Իրան-Հայաստան երկաթուղու կառուցման տեխնիկատնտեսական հիմնավորման նախնական ուսումնասիրությունն արդեն ավարտված է. այն իրականացվել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցներով` ավստիրական ILF ընկերության կողմից:
Երկաթուղու տեխնիկատնտեսական հիմնավորման վերջնական աշխատանքների իրականացման համար ներկայումս բանակցություններ են վարվում Ասիական զարգացման բանկի հետ:
Գ.Սարգսյանը դեսպանին տեղեկացրել է նաև, որ ՀՀ կառավարության որոշմամբ ստեղծվել է «Երկաթուղու շինարարության տնօրինություն» փակ բաժնետիրական ընկերություն, որը կզբաղվի Իրան-Հայաստան երկաթուղու կառուցմանն առնչվող բոլոր հարցերով: Նախարարի խոսքերով, ընկերությունն արդեն ձեւավորման փուլում է և մոտ ապագայում կսկսի գործել:

Итальянская компания заинтересована железнодорожной сферой Армении
Итальянская компания «Италфер», координирующая всю железнодорожную систему Италии, заинтересована программами, реализуемыми в этой сфере в Армении. Об этом на встрече с министром транспорта и связи Армении Гургеном Саркисяном заявил Чрезвычайный и Полномочный посол Италии в РА Бруно Скапини.
Как сообщила пресс-секретарь министра Сусанна Тоноян, посол отметил, что ряд итальянских компаний проявили интерес к программам в этой сфере.
По просьбе посла министр представил реализуемые в железнодорожной сфере программы. В частности, он сообщил, что уже завершено предварительное изучение технико-экономического обоснования строительства железной дороги Иран-Армения. Изучение было проведено австрийской компанией ILF, на средства всеармянского фонда “Айастан”. Для проведения окончательных работ по ТЭО сегодня ведутся переговоры с Азиатским банком развития.
Г. Саркисян проинформировал также посла, что решением правительства Армении создано ЗАО “Директорат строительства железной дороги”, которое будет заниматься вопросами строительства железной дороги Иран-Армения. По словам министра, компания уже находится на этапе формирования и в ближайшее время начнет действовать.
Министр также отметил, что в сфере дорожного строительства в Армении уже действует одна итальянская компания. В частности, в рамках программы Всемирного банка по благоустройству дорог жизненного значения контроль над качеством строительных работ осуществляет совместное предприятие, в которое входят итальянская компания IRD и бельгийская SAFEGE.