Շվեդիան համաձայնել է. «Հյուսիսային հոսքը» կկառուցվի Բալթյան ծովով անցնող տնտեսական հատուկ գոտում
Շվեդիայի կառավարությունը համաձայնել է, որպեսզի Nord Stream գազամուղը կառուցվի իր վարչական տարածքում` Բալթյան ծովով անցնող տնտեսական հատուկ գոտում:
Ինչպես հաղորդում է Associated Press-ը այս մասին կառավարության նիստի ժամանակ հայտնել է Շվեդիայի Շրջակա միջավայրի պահպանության նախարար Անդրեաս Կարլգրենը:
Այժմ գազամուղի կառուցման համար մնացել է, որ իրենց համաձայնությունը տան Ֆինլանդիայի, Ռուսաստանի և Գերմանիայի իշխանությունները:
Հոկտեմբերի վերջին Ռուսաստանի վարչապետ Վլադիմիր Պուտինը քննարկել է իր ֆին գործընկեր Մատտի Վանհանենի հետ նախագծի ժամկետների սահմանման հարցը:
«Հյուսիսային հոսք» նախագիծը իրականացնում են Nord Stream AG-ին, որը «Գազպրոմ» ընկերության համատեղ ձեռնարկություն է (51%), գերմանական կոնցեռններ BASF-ը, E.On (20-ական%-ով) և N.V. Nederlandse Gasunie-ը (9%):
Բալթյան ծովի հատակով անցնող Nord Stream գազամուղն առաջին անգամ կապահովի ռուսական բնական գազի ուղիղ փոխանցումներ Արևմտյան Եվրոպա: Nord Stream-ի հումքային բազան որոշված է Շտոկմանովյան հանքավայրը, որի գործարկման լիցենզիան պատկանում է «Գազպրոմ» ընկերության դուստր ձեռնարկություն «Սեվմոռնեֆտեգազ»-ին:
Գազամուղի նախագծային հզորությունը կկազմի 55 մլրդ խորհանարդմետր: Ծովային գազամուղի առաջին հատվածը 27,5 մլրդ կուբամետր հզորությամբ կշահագործվի 2011թ.-ին, երկրորդը` (նույնպես 27,5 մլրդ կուբամետր)` 2012թ.-ին:
Գազամուղի շինարարությունը նախատեսվում է Ռուսաստանի, Ֆինլանդիայի, Շվեդիայի, Գերմանիայի և Դանիայի տարածքներում: Դանիան առաջինն էր այս պետություններից, որ տվել է համաձայնությունը գազամուղի 1,223 հազար կմ տարածությամբ հատվածի շինարարության համար:

Правительство Швеции дало согласие на строительство газопровода Nord Stream через территорию своей особой экономической зоны в Балтийском море. Об этом по итогам заседания правительства страны сообщил министр по охране окружающей среды Швеции Андреас Карлгрен, передает Associated Press.
Теперь строительство газопровода осталось одобрить властям Финляндии, России и Германии. В конце октября премьер-министр России Владимир Путин обсудил со своим финским коллегой Матти Ванханеном сроки рассмотрения проекта правительством Финляндии.
Проект «Северный поток» реализует компания Nord Stream AG, которая является совместным предприятием ОАО «Газпром» (51%), немецких концернов BASF и E.On (по 20%) и N.V. Nederlandse Gasunie (9%). Проложенный по дну Балтийского моря газопровод Nord Stream впервые обеспечит прямые поставки российского природного газа в Западную Европу. Сырьевой базой Nord Stream определено Штокмановское месторождение, лицензией на освоение которого владеет дочерняя компания Газпрома - ЗАО «Севморнефтегаз». Проектная мощность газопровода составит 55 млрд куб. м.
Первая нитка морского газопровода мощностью 27,5 млрд куб. м будет введена в эксплуатацию в конце 2011г., вторая (тоже на 27,5 млрд куб. м) - в 2012г.
Строительство газопровода планируется на территории России, Финляндии, Швеции, Германии и Дании. Дания первой из этих стран дала согласие на строительство участка газопровода протяженностью 1,223 тыс. км.