Հանրակրթական դպրոցները  2011 թվականին շրջանավարտ չեն ունենալու
Հանրապետության բոլոր հանրակրթական դպրոցները 2011 թվականին շրջանավարտ չեն ունենալու: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը: Նա նշեց, որ դրա պատճառը հանրակրթական բնագավառում իրականացվող շարունակական բարեփոխումներ են. «Նախկինում ունեինք 10-ամյա, հետո` 11-ամյա, իսկ այժմ` 12-ամյա հանրակրթական համակարգ»:
Նախարարը վստահեցրեց, որ հանրակրթական բարեփոխումները իրականացվում ոչ միայն պետական հանրակրթական դպրոցներում, այլև մասնավոր դպրոցներում, հավելելով, որ մասնավոր դպրոցները նույնպես չեն ունենալու շրջանավարտներ:
«Ես ուզում եմ խորհուրդ տալ, բոլոր ծնողներին` չհավատալ այն անհիմն խոստումներին, թե իրենց երեխաները թռիչքային ձևով ավարտելու են 2011 թվականին. դա օրենքի խախտում է, և նախարարության կողմից նման արտոնություն չեն լինելու»,- հայտնեց ԿԳ նախարար Ա. Աշոտյանը:

В 2011 году в Армении не будет выпускников средних школ
В 2011 году ни одна средняя школа Армении не даст выпускников, сообщил сегодня на встрече с журналистами министр образования и науки РА Армен Ашотян.
Причина, по его словам, заключается в реформах в области среднего образования. «Раньше у нас была 10-летняя система образования, потом – 11-летняя, а теперь – 12-летняя система», - сказал он.
Министр заверил, что реформы в области среднего образования проводятся не только в государственных школах, но и в частных, добавив, что и у частных школ не будет выпускников.
«Хочу посоветовать всем родителям не верить тем обещаниям, что их дети с «перелетом» окончат школу в 2011 году. Это нарушение закона и со стороны министерства подобной привилегии не будет», - сообщил министр образования и науки РА.