ԿԲ նախկին նախագահ. 18 տոկոս անկումը 99 տոկոսով պայմանավորված է ներքին պատճառներով
ՀԱԿ տնտեսական հանձնաժողովի անդամ, ԿԲ նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը համոզված է, որ 2010-ին Հայաստանում տնտեսական անկումը շարունակվելու է: Իր իսկ դիտարկմամբ, այդ ցուցանիշը կհասնի 2 տոկոսի:
Այսօրվա ասուլիսում նա մանրամասնեց, որ աճ կանխատեսում է շինարարության ոլորտում, իսկ առևտրի ու սպասարկման, արդյունաբերության ոլորտներում մեծ անկում է ակնկալում:
«Բյուջեի քննարկումներն արդեն ընթանում են, ցավով պետք է ասեմ, որ որևէ լուրջ հարցադրում, որևէ լուրջ մոտեցում ես առայժմ չեմ տեսել: Ես չեմ տեսնում որևէ երաշխիք, որ գալիք տարում մեր երկրում կկանխվի տնտեսական անկումը»,-նկատեց նա:
18 տոկոս անկումը որակելով որպես համաշխարհային ռեկորդ, Բ. Ասատրյանը նշեց, որ մինչև տարեվերջ այդ ցուցանիշը էական փոփոխության չի ենթարկվի, արդյունքում նույնիսկ դրական տեղաշարժերի պարագայում տարին կփակվի 13.4 տոկոս անկումով: Սակայն Ասատրյանը նկատել է, որ նույիսկ իշխանությունն ու ԿԲ-ն նման լավատեսական կանխատեսումներ չեն անում, իսկ դա նրան հիմք է տալիս հայտարարելու, որ տնտեսական անկումը խորանալու է:
18 տոկոս անկումը ԿԲ նախկին նախագահը 99 տոկոսով պայմանավորում է ձևավորված ներքին խնդիրներով՝ մեծապես օլիգոպոլիայով, որոնց լուծման համար անհրաժեշտ են շատ կոնկրետ քայլեր:
«Հայաստանի տնտեսությունը եկել հասել է մի կետի, որտեղ անհրաժեշտ են կտրուկ տեղաշարժեր»,-եզրակացրեց նա`  երկրի վարչապետին խորհուրդ տալով հեռացնել կառավարության այն անդամներին, որոնք զբաղվում են «օլիգոպոլիայով»:

ANC Economic Commission member, CB Armenia former President Bagrat Asatryan is convinced that the economic decline will continue in Armenia in 2010. The index will reach 2%, he told reporters today.
He forecasted growth in the sphere of construction and sharp decline in the spheres of trade, service and industry.
“The budget discussions are under way now and I regret to say that I have observed no serious approaches so far. I have seen no guarantees that the economic decline will be prevented in Armenia next year,” he said.
Saying the 18% decline to be a world record, B. Asatryan noted that the index will undergo no serious changes by the yearend and even in case of positive tendencies, the final index this year will count as much as 13.4%. However, Asatryan highlighted that the authorities and the CB make no optimistic forecasts and this provides him basis to state that the economic decline will go even deeper.
18% economic decline for 99% has been caused by the domestic problems, particularly by oligopoly, and these require certain measures to be regulated, Asatryan said.